- Cart is empty
Pricing Terms
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from Friday 1st May 2026 until midnight Tuesday 5th May 2026.
JBL Horizon 3 Portable Bluetooth Speaker with DAB+/FM Radio - Grey (JBLHORIZON3GRYAS)
JBL Horizon 3 Portable Bluetooth Speaker with DAB+/FM Radio - Grey (JBLHORIZON3GRYAS)
Meet the JBL Horizon 3 Portable Bluetooth Speaker, your handy companion for music, timekeeping, and smarter everyday living. This multifunctional device boasts a dedicated acoustic design, delivering detailed sounds whether you’re tuning into your favourite stations via the DAB+/FM Radio or playlists via Bluetooth Streaming. Furthermore, it has a Sunrise Effect Alarm for a gentle way to wake up every morning.
Key Features
| Brand | JBL |
|---|---|
| Product Type | Portable Bluetooth Speakers |
| Model Number | JBLHORIZON3GRYAS |
| Colour | Grey |
| Built-In Speakers | Yes |
|---|---|
| Speaker Power Output | 2 x 5W |
| Frequency Range | 65 Hz - 20 kHz |
| Maximum SPL | > 80 dB |
| Transducer | 2 x 1.5” (full range) |
| Battery Model / Details | CR2032 |
|---|---|
| Battery Capacity (mAh) | 210 mAh |
| Charging Method | Power Cord |
|---|
| Wired / Wireless | Wired |
|---|---|
| Wireless Frequency Bands | 2.4 GHz |
| Connectivity Type | Bluetooth, Wi-Fi, ANT+, IR |
| Bluetooth Version | v5.3 |
| Bluetooth Profiles | A2DP V1.4, AVRCP V1.6 |
| USB Port | USB Type-C |
|---|
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | JBL ONE app |
| Compatible Mobile Operating System | Apple iOS, Android OS, Windows Mobile |
| Wattage/ Voltage | 100 -240V AC, ~50/60Hz |
|---|
| Product Width | 20.9 cm |
|---|---|
| Product Depth | 8.3 cm |
| Product Height | 13.7 cm |
| Product Weight | 0.78 kg |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from Friday 1st May 2026 until midnight Tuesday 5th May 2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###










