- Cart is empty
Panasonic 27L Combination Flatbed Inverter 1000W Microwave - Black (NN-DS59NBQPQ)
Panasonic 27L Combination Flatbed Inverter 1000W Microwave - Black (NN-DS59NBQPQ)
Available on 36 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $1,189 (excluding fees). Min purchase of $500 applies. Offer ends 30/06/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Please note this product is not available in all stores but can be ordered.
Delivery expectation: 1-2 weeks
This item is available by special order and may not be stocked in stores.
Purchase online today to secure your product. For more information, please
contact your local Harvey Norman store.
Prepare tasty, nutritious meals in no time with the help of the Panasonic 27L Combination Flatbed Inverter 1000W Microwave! Truly a versatile kitchen appliance, this unit offers multiple functions like microwave, grill, non-convection, and steam. It also integrates the innovative Panasonic Inverter Technology, so you can cook your dishes faster all while saving energy. Plus, it features 28 auto cooking programs and 6 combi settings to provide added convenience.
Key Overview
Product Highlights
*Panasonic product comparison with 600g of chicken pieces. The percentage may vary depending on the ingredients.
| Brand | Panasonic |
|---|---|
| Product Type | Microwaves |
| Model Number | NN-DS59NBQPQ |
| Colour | Black |
| Microwave Type | Steam Microwave Oven |
|---|---|
| Functions |
|
| Microwave Capacity (Litres) | 27L |
| Microwave Power (Wattage) | 1000W |
| Microwave Operating Frequency | 2450 MHz |
| Microwave Technology |
|
| Number of Power Levels | 7 Levels (100, 270, 300, 440, 600, 800, 1000 W) |
| Number of Auto Functions | 28 (4 x Cleaning Programs, 1 x Reheat) |
| Timer (Microwave) | Up to 90 Minutes |
| Oven Lining | Stainless Steel |
| Defrost Function |
|
| Microwave Cooking Functions |
|
| Microwave Programmes |
|
| Microwave Features |
|
| Turntable Type | Flatbed |
| Door Release Type | Pull Down |
| Door Glass/Screen Type | Clear Glass |
| Door Hinge | Bottom |
| Grill Power | Low : 730 W, Medium : 1100 W, High : 1350W |
|---|
| Door Handle Type | Bar |
|---|
| Control Panel Type | Static Touch Buttons and Dial |
|---|---|
| Location of Control Panel | Front Right |
| Cavity Dimensions (W x H x D) | 336 × 226 × 357 (mm) |
|---|
| External Cabinet Colour | Black |
|---|---|
| Door Colour | Black |
| Trim Colour | Black |
| Child Lock | Yes |
|---|
| Assembly Type | No Assembly Required |
|---|---|
| Installation Type | Freestanding |
| Wattage/Voltage | 230 to 240 V, 50 Hz |
|---|
| Height | 347 mm |
|---|---|
| Width | 514 mm |
| Depth | 456 mm |
| Product Weight | 21 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###











