- Cart is empty
Pricing Terms
Special pricing is valid until 26/05/2026.
Dyson WashG1 Wet Floor Cleaner - Ultra Blue/Matte Black (492607-01)
Dyson WashG1 Wet Floor Cleaner - Ultra Blue/Matte Black (492607-01)
Available on 24 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $499 (excluding fees). Min purchase of $250 applies. Offer ends . Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Introducing the Dyson WashG1 Wet Floor Cleaner, your powerful 2-in-1 solution for hygienically clean hard floors. This unit washes with clean water from start to finish, allowing you to tackle spills and stains 3x faster than a traditional mop—no need to vacuum first. It also efficiently dries your floor in just 90 seconds. In addition, this appliance self-cleans in about 140 seconds, making it a breeze to maintain.
Key Features
1 According to Dyson's internal methods, tested on ceramic tile and wood.
2 Based on Dyson's internal calculation with no repeated cleaning on the same area, with 0.5m/s speed. Actual area coverage may vary depending on habits and floor types.
3 Average result in the lowest hydration mode, real-life results may vary.
4 Based on average test results. Real-life conditions may vary.
5 Based on Dyson's internal testing, actual operating times will vary depending on usage and the type of ground.
| Brand | Dyson |
|---|---|
| Product Type | Hard Floor Cleaners |
| Model Number | 492607-01 |
| Colour | Blue & Black |
| Max Reach Area Including Cord | 290 sq meter |
|---|---|
| Water Tank Capacity (Mop & Shampooer) | 1L |
| Dirty Water Tank Capacity (Shampooers) | 0.8L |
| Vacuums & Floorcare Feature |
|
| Main Brush Type | 2 x Counter rotating ultra dense micro-fibre rollers |
|---|
| Number of Modes | 3 Level Hydration control + Max Mode |
|---|
| Corded or Cordless | Cordless |
|---|---|
| Battery Type | Lithium ion |
| Run Time (Standard) | 35 mins |
| Rechargeable | Yes |
| Charge Time | 300 mins |
| Product Width | 30 cm |
|---|---|
| Product Depth | 22.5 cm |
| Product Height | 114 cm |
| Product Weight | 4.9 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Special pricing is valid until 26/05/2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###


















