- Cart is empty
Clearance Terms
This item is final clearance, and available in limited stock numbers.
Dyson V15 Detect Absolute Handstick Vacuum Cleaner - Yellow/Nickel (447955-01)
Dyson V15 Detect Absolute Handstick Vacuum Cleaner - Yellow/Nickel (447955-01)
Available on 50 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $1,549 (excluding fees). Min purchase of $1,500 applies. Offer ends 19/05/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Clearance Item | Not available in all stores
Stocks are limited and not available in all stores. Purchase online or instore today to secure your product. Availability can change quickly – please contact your local store or use our Contact Us page for the most up‑to‑date information.
Clean your floors smarter, not harder, with the Dyson V15 Detect Absolute Handstick Vacuum Cleaner! A practical investment for any home, this appliance boasts a reliable 240 AW Hyperdymium™ motor and smart dust detection sensors to pick up dust and debris efficiently. It also features up to 60 minutes of power for extended operations.
Key Features
1Suction tested to IEC 62885-4 CL5.8 and CL5.9, loaded to bin full, in Boost mode.
2Tested against ASTM F1977-04 (particles sized 0.3-0.5 microns), tested in Boost mode.
3Quantity and size of dust displayed on screen vary depending on usage. Automatic suction adaptation only occurs in auto mode.
4Laser engineered for hard floors. The effectiveness of laser is influenced by ambient light conditions, debris type and surface.
5In Auto mode.
6Quantity and size of dust displayed on screen vary depending on usage. Examples shown may occur within one or more displayed size range.
7In Eco mode on hard floors
8Additional battery is available to buy separately.
| Brand | Dyson |
|---|---|
| Product Type | Stick Vacuum |
| Model Number | 447955-01 |
| Colour | Yellow |
| Vacuum Type | Bagless |
|---|---|
| Suction Power | 240AW |
| Dust Bin/Bag Capacity | 0.77L |
| Vacuums & Floorcare Feature |
|
| Main Brush Type | Fluffy Optic Cleaner Head |
|---|---|
| Brushes & Tools Feature |
|
| Number of Modes | 3 (Auto mode intelligently adapts, with the optimum balance of power and run time. Eco mode provides longer run time for bigger cleans, while Boost mode is engineered for short, intensive cleaning) |
|---|
| Type of Motor | Dyson Hyperdymium Motor |
|---|---|
| RPM (revolutions per minute) | Up to 125,000rpm |
| Filter Type | Whole-machine filtration |
|---|---|
| Filter Feature |
|
| Technology Type | 14 cyclones (Cyclone technology) |
|---|
| Display Type | LCD Screen |
|---|
| Corded or Cordless | Cordless |
|---|---|
| Battery Type | Lithium-ion battery |
| Run Time (Standard) | 60 mins |
| Removable Battery | Yes |
| Extra Battery | Available Separately |
| Rechargeable | Yes |
| Charge Time | 4.5 hours |
| Product Width | 25 cm |
|---|---|
| Product Depth | 26.6 cm |
| Product Height | 126 cm |
| Product Weight | 3.1 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
This item is final clearance, and available in limited stock numbers.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###











