- Cart is empty
Pricing Terms
Special pricing is valid until 12/05/2026.
Clearance Terms
This item is final clearance, and available in limited stock numbers.
Dyson V9 Submarine Wet & Dry Handstick Vacuum Cleaner - Nickel/Iron (303946-01)
Dyson V9 Submarine Wet & Dry Handstick Vacuum Cleaner - Nickel/Iron (303946-01)
Available on 36 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $699 (excluding fees). Min purchase of $500 applies. Offer ends 30/06/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Clearance Item | Not available in all stores
Stocks are limited and not available in all stores. Purchase online or instore today to secure your product. Availability can change quickly – please contact your local store or use our Contact Us page for the most up‑to‑date information.
From muddy footprints to pet hair, the Dyson V9 Submarine Wet & Dry Handstick Vacuum Cleaner reliably handles it all! This appliance houses an advanced Dyson Hyperdymium Motor in a lightweight build, making daily home maintenance a breeze. It also utilises a Submarine Wet Roller Head that can handle spills and stains on your hard floors. Plus, it packs more innovative features like Root Cyclone, 5-Stage Filtration, and Hair De-Tangling Technology.
Key Features
*Per ASTM F558-21 in Boost mode at the inlet.
**Tested to ASTM F1977 on highest mode.
***In Eco mode. Run time may vary depending on usage and floor type.
| Brand | Dyson |
|---|---|
| Product Type | Stick Vacuum |
| Model Number | 303946-01 |
| Colour | Nickel |
| Vacuum Type | Wet & Dry |
|---|---|
| Surface Recommendation | All floors |
| Suction Power | 100AW |
| Dust Bin/Bag Capacity | 0.3L |
| Vacuums & Floorcare Feature |
|
| Main Brush Type | Motorbar™ cleaner head |
|---|---|
| Brushes & Tools Feature |
|
| Number of Speed Settings | 3 (Eco, Med, Max) |
|---|
| Type of Motor | Hyperdynium |
|---|---|
| RPM (revolutions per minute) | 120000 |
| Filter Type | Whole machine filtration - 99.99% to 0.3 microns, HEPA (High-Efficiency Particulate Air) to 0.3 microns |
|---|---|
| Filter Feature |
|
| Number of Attachment | 7 |
|---|---|
| Attachments - List | Motorbar™ cleaner head, Submarine™ wet roller head, Combination tool, Crevice tool, Hair screw tool, Wall Dock, Drip Tray |
| Display Type | LCD |
|---|---|
| Smart Diagnosis | Yes |
| Smart Functions | Intelligently reports cleaning time, power mode and maintenance alerts |
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | MyDyson™ App |
| Compatible Mobile Operating System | Apple iOS, Android, Windows Phone OS |
| Corded or Cordless | Cordless |
|---|---|
| Battery Type | Lithium Ion (Li-ion) |
| Run Time (Standard) | 40 mins |
| Removable Battery | Yes |
| Rechargeable | Yes |
| Wattage/Voltage | AC220-240V 50/60Hz |
| Auto Shut Off | Yes |
| Product Width | 24.9 cm |
|---|---|
| Product Depth | 113 cm |
| Product Height | 25.2 cm |
| Product Weight | 2 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Special pricing is valid until 12/05/2026.
This item is final clearance, and available in limited stock numbers.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###











