- Cart is empty
Netgear Nighthawk RS100 BE3600 Dual-Band Mesh Wi-Fi 7 Router - 1 Pack (Black)
Netgear Nighthawk RS100 BE3600 Dual-Band Mesh Wi-Fi 7 Router - 1 Pack (Black)
Available on 24 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $275 (excluding fees). Min purchase of $250 applies. Offer ends . Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Revel in fast speeds and 360° coverage offered by the Netgear Nighthawk RS100 BE3600 Dual-Band Mesh Wi-Fi 7 Router. A great solution for everyday connection needs, this router employs cutting-edge Wi-Fi 7 Technology that delivers up to 3.6 Gbps speeds, 1.2x maximum bandwidth, and lower latency. It also features high-performance antennas that can cover up to 2,000 sqft areas and support up to 50 concurrent devices.
Key Features
*Faster compared to Wi-Fi 6. Maximum wireless signal rate derived from IEEE 802.11be specifications. Actual data throughput and wireless coverage will vary and be lowered by the network, your country’s regulations, and environmental conditions, including network traffic volume, device limitations, and building construction.
**NETGEAR Armor is free during the initial 30-day trial. A yearly subscription, after the trial period, protects your connected devices. Visit www.netgear.com/armor.
| Brand | Netgear |
|---|---|
| Product Type | Routers |
| Model Number | RS100-100APS |
| Colour | Black |
| Processor Type | Quad-Core |
|---|---|
| Processor Speed | 2 GHz |
| RAM Capacity | 1 GB |
|---|---|
| Internal Storage Capacity | 512 MB |
| Operation Modes |
|
|---|---|
| Wi-Fi Speed (2.4 GHz) | 3600 Mbps |
| Wi-Fi Speed (5 GHz) | 3600 Mbps |
| Max Download Speed | 3.6 Gbps |
| Wi-Fi Coverage | 2000 Square Meters |
| Wi-Fi Encryption | WPA3 |
| Router Ports | 1 x 2.5 Gbps internet port, 4 x Gigabit Ethernet LAN ports |
| Supported Protocols | IPv4, IPv6 |
| Guest Network Support | Yes |
| LED Indicator | Power, Wi-Fi |
| Reset Button | Yes |
| Traffic Monitor | Yes |
| Traffic Control | Bandwidth Control, Guest Network Control |
| Wireless Frequency Bands | 2.4 GHz & 5 GHz |
|---|---|
| Wi-Fi Generations | Wi-Fi 7 |
| Supported IEEE Standards | 802.11ax (a/b/g/c) |
| Maximum Paired Devices | Up to 50 devices |
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | Nighthawk App |
| Compatible Mobile Operating System | Apple iOS, Android OS, Windows Mobile |
| Product Width | 6.6 cm |
|---|---|
| Product Depth | 12.2 cm |
| Product Height | 18.4 cm |
| Product Weight | 0.38 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###







