- Cart is empty
Pricing Terms
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from 6pm Tuesday 19th May 2026 until midnight Tuesday 2nd June 2026.
D-Link Eagle Pro AI G415 AX1500 Dual-Band Wi-Fi 6 Router
D-Link Eagle Pro AI G415 AX1500 Dual-Band Wi-Fi 6 Router
Enjoy seamless, high-speed internet and strong coverage throughout your home with the D-Link Eagle Pro AI G415 AX1500 Dual-Band Wi-Fi 6 Router. Featuring Wi-Fi 6, MU-MIMO, and OFDMA technologies, this unit ensures a stable connection and reduces network congestion. The Eagle Pro AI app also lets you control website access, schedule Wi-Fi hours, and manage guests easily. Plus, it offers an intelligent one-touch setup for seamless, reliable connections.
Key Features
| Brand | D-Link |
|---|---|
| Product Type | Routers |
| Model Number | G415 |
| Colour | White |
| Operation Modes |
|
|---|---|
| Wi-Fi Speed (2.4 GHz) | 300Mbps |
| Wi-Fi Speed (5 GHz) | 1201Mbps |
| Antenna Placement | External |
| Number of External Antenna | 2 |
| Wi-Fi Encryption | WPA (Wi-Fi Protected Access), WPA2, WPA3, WPS (Wi-Fi Protected Setup) |
| Router Ports | 3 x Gigabit LAN, 1 x Gigabit WAN |
| SIM Card Slot Size | Standard SIM |
| WPS Support | Yes |
| Firewall Support | Stateful Packet Inspection, Anti-spoofing Checking, IP/MAC Address Filtering |
| WAN Types | 4G LTE, Ethernet |
| LED Indicator | Power, Internet, 2.4 GHz Wi-Fi, 5 GHz Wi-Fi, LTE/3G, SMS, Signal Strength |
| Reset Button | Yes |
| Wireless Frequency Bands | 2.4 GHz & 5 GHz |
|---|---|
| Wi-Fi Generations | Wi-Fi 6 |
| Supported IEEE Standards | IEEE 802.11ax/ac/n/g/b/a, IEEE 802.3u/ab |
| Certifications | CE, BSMI/NCC, RCM |
|---|
| DC Power | 12V/1.5A |
|---|
| Operating Temperature | 0 to 40 °C (32 to 104 °F) |
|---|---|
| Operating Humidity | 10% to 90% non-condensing |
| Storage Temperature | -10 to 70 °C (14 to 158 °F) |
| Storage Humidity | 0% to 95% non-condensing |
| Product Width | 20.8 cm |
|---|---|
| Product Depth | 0.95 cm |
| Product Height | 27.4 cm |
| Product Weight | 0.64 kg |
| Manufacturers | 36 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from 6pm Tuesday 19th May 2026 until midnight Tuesday 2nd June 2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###









