- Cart is empty
Pricing Terms
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from 6pm Tuesday 5th May 2026 until midnight Tuesday 19th May 2026.
TP-Link Archer AX73 AX5400 Dual-Band Wi-Fi 6 Router
TP-Link Archer AX73 AX5400 Dual-Band Wi-Fi 6 Router
Available on 24 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $282 (excluding fees). Min purchase of $250 applies. Offer ends . Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Enjoy a strong, reliable, and ultra-fast internet connection with the TP-Link Archer AX73 AX5400 Dual-Band Wi-Fi 6 Router. Stream videos and play games without lag, thanks to blazing speeds of up to 4.8Gbps powered by advanced Dual-Band Wi-Fi 6 technology. It also delivers an efficient, high-performance wireless connection that supports multiple devices at once. Plus, this router expands your Wi-Fi coverage, keeping you connected in every corner of your home.
Key Features
1Maximum wireless signal rates are the physical rates derived from IEEE Standard 802.11 specifications. Actual wireless data throughput, wireless coverage and quantity of connected devices are not guaranteed and will vary as a result of network conditions, client limitations, and environmental factors, including building materials, obstacles, volume and density of traffic, and client location.
2Use of Wi-Fi 6 (802.11ax), and other features including OFDMA, 1024-QAM, MU-MIMO or HE160 require clients to also support the corresponding features.160 MHz bandwidth may be unavailable on the 5 GHz band in some regions/countries due to regulatory restrictions.
3HomeShield includes the Free Basic Plan. Fees apply for the Pro Plan. Visit tp-link.com/homeshield for more information.
| Brand | TP-Link |
|---|---|
| Product Type | Routers |
| Model Number | Archer AX73 |
| Colour | Black |
| Operation Modes |
|
|---|---|
| Wi-Fi Speed (2.4 GHz) | Up to 574Mbp |
| Wi-Fi Speed (5 GHz) | Up to4804Mbp |
| Antenna Placement | External |
| Number of External Antenna | 6 |
| Wi-Fi Encryption | WPA, WPA2, WPA3, WPA/WPA2-Enterprise (802.1x) |
| Router Ports | 4 x Gigabit LAN Ports, 1 x Gigabit WAN Port |
| USB Sharing Support | Yes |
| Supported Protocols | IPv4, IPv6 |
| MU-MIMO Support | Yes |
| WAN Types | Dynamic IP, Static IP, PPPoE, PPTP, L2TP |
| Quality of Service (QoS) | Yes |
| Wireless Frequency Bands | 2.4 GHz & 5 GHz |
|---|---|
| Wi-Fi Generations | Wi-Fi 6 |
| Supported IEEE Standards | 802.11ax/ac/n/a (5GHz), 802.11ax/n/b/g (2.4GHz) |
| USB Port | 1 x USB Type-A |
|---|
| Certifications | FCC, CE, RoHS |
|---|
| Wattage/ Voltage | 12 V ⎓ 2.5 A |
|---|
| Operating Temperature | 0 to 40 °C (32 to 104 °F) |
|---|---|
| Operating Humidity | 10% to 90% non-condensing |
| Storage Temperature | -40℃ to 70℃ (-40℉ to 158℉) |
| Storage Humidity | 5% to 90% non-condensing |
| Product Width | 41.5 cm |
|---|---|
| Product Depth | 26.5 cm |
| Product Height | 9 cm |
| Product Weight | 1.43 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from 6pm Tuesday 5th May 2026 until midnight Tuesday 19th May 2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###







