- Cart is empty
Bring endless versatility and seamless connectivity to your interior lighting design with the Nanoleaf Essentials 10W Smart Indoor Recessed Downlight with Matter. This innovative downlight fixture highlights a wide range of colours and vivid whites to enhance the look of your interior. You can also enjoy seamless control as it works with the Nanoleaf app, Matter over Thread, and various voice assistants. The box also includes four downlights so you can add more fun and personality to your space.
Key Features
*Requires Firmware 3.5.0+.
**Available through the Nanoleaf Desktop App. Requires Firmware 3.5.0+ and a Thread border router.
***Requires a Matter-compatible smart home hub, thread border router and iOS/tvOS 16.5+ or Android OS 8.1+ to connect to a smart home ecosystem.
| Brand | Nanoleaf |
|---|---|
| Product Type | Light Bulbs |
| Lifespan | 25,000 hours |
|---|---|
| Light Output | 16 Million Colours |
| Brightness | 900 lumens |
| Colour Temperature | 2000 to 6500K |
| Lumen Output | 900 lumens @ 4000K |
| LED | Yes |
| Dimmable | Yes |
| Startup Time | <0.5 second |
| Beam Angle | 110° |
| Colour Rendering Index | ≥90 |
| Input Voltage | 220 V - 240 V |
| Operation Power | 10 W |
| Standby Power | 0.5 W |
| Use Option | Indoor |
| Connectivity Type | Bluetooth |
|---|
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | Nanoleaf App |
| Compatible Mobile Operating System | Android, iOS |
| Operating Temperature | 0℃ to 40℃ |
|---|---|
| Operating Humidity | 10% to 90% |
| Product Width | 110 cm |
|---|---|
| Product Depth | 55 cm |
| Product Weight | 0.18 kg |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
With Product CareTM you have certainty that your product is covered for a specific period of time. If, during the Product CareTM term, your product fails to operate as a result of an Eligible Fault*, we will provide a one-off replacement of Your Product.
Our experienced support team ensures that the assessment, replacement or remedy process under your Product CareTM is a convenient experience. Whether you are experiencing a product fault or needing toll free technical assistance, our team is here to provide support every step of the way.
Redeem exclusive Additional Benefits which will help you maintain your product and assist in an additional purchase.
There are exclusions and limitations to Product CareTM. This section should always be read in conjunction with the Terms and Conditions for Product CareTM.
Learn more about Product CareTM.
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###










