- Cart is empty
Pricing Terms
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from Wednesday 29th April 2026 until midnight Tuesday 5th May 2026.
Sensibo Sky Wi-Fi Controller for Heat Pump - White (SEN-SKY-01-WH)
Sensibo Sky Wi-Fi Controller for Heat Pump - White (SEN-SKY-01-WH)
Enjoy the maximum comfort, efficiency, and convenience offered by the Sensibo Sky Wi-Fi Controller. A smart addition to your household, this accessory lets you seamlessly upgrade the controls of your AC and heat pump units. It also works in tandem with the Sensibo app, allowing you to access temperature monitoring, 7-day scheduling, geofencing, and filter cleaning alerts via your smartphone.
Key Features
| Brand | Sensibo |
|---|---|
| Product Type | Heat Pump Wi-Fi Controller |
| Model Number | SEN-SKY-01-WH |
| Colour | White |
| Motion Detection | Yes |
|---|---|
| Detection Range | Up to 6m |
| Output Notification | Push Notifications |
| Out of Range Alert | Yes |
| LED Indicator | Power, Wi-Fi |
| Integrated LED Light | Yes |
| Material Type | Plastic |
|---|---|
| Input Ports Type | Micro-USB |
| Current Rating | 1.0A |
| Wired / Wireless | Wireless |
|---|---|
| Wireless Frequency Bands | 2.4 GHz |
| Supported IEEE Standards | 802.11b |
| Connectivity Type | Bluetooth, Wi-Fi |
| Voice Commands | Yes |
|---|---|
| Voice Assistant Type | Amazon Alexa |
| Compatibility | Apple Home Kit, Google Assistant |
|---|
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | Smart Things, Home Assistant, Contro4, IFTTT, Google Assistant, Amazon Alexa, Apple HomeKit |
| Compatible Mobile Operating System | Apple iOS, Android OS, Windows Mobile |
| Compatible Operating System | MacOS, Microsoft Windows, Chrome OS |
| Regular Software Updates | Yes |
| Wattage/ Voltage | AC220-240V 50/60Hz |
|---|---|
| Typical Power Consumption | 5W |
| Product Width | 10.5 cm |
|---|---|
| Product Depth | 10 cm |
| Product Height | 11 cm |
| Product Weight | 0.4 kg |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from Wednesday 29th April 2026 until midnight Tuesday 5th May 2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###







