- Cart is empty
Pricing Terms
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from Wednesday 20th May 2026 until midnight Tuesday 2nd June 2026.
Eufy Solocam C210 2K Outdoor Wireless Smart Security Camera - 1 Pack (White)
Eufy Solocam C210 2K Outdoor Wireless Smart Security Camera - 1 Pack (White)
Get top-notch surveillance at an affordable price using the Eufy Solocam C210 2K Outdoor Wireless Smart Security Camera! Delivering 2K resolutions, this innovative camera captures footage with optimum clarity. It also has a Smart AI detection to alert you instantly when someone is detected on your property. Plus, it boasts a wire-free design for breezy installation and an IP67 rating to ensure it can handle any weather.
Key Features
*At an average of 400 seconds captured daily.
| Brand | Eufy |
|---|---|
| Product Type | Security Cameras |
| Model Number | T8B00C22 |
| Colour | White |
| Night Vision | Yes |
|---|---|
| Night Vision Distance | Up to 10m |
| Siren | Yes |
| Event Trigger | Yes |
| Motion Detection | Yes |
| Detection Range | Up to 10m |
| Output Notification | Push Notifications |
| Out of Range Alert | No |
| Low Battery Alert | Yes |
| Number of Cameras | 1 |
|---|---|
| Field of View | 135 |
| Digital Zoom | 4 |
| Camera Resolution | 2K (2304x1296) |
| Internal Storage Capacity | 8 GB |
|---|---|
| Expandable Memory | No |
| Recording Modes | Event, Motion Detection |
|---|
| Built-In Speakers | Yes |
|---|---|
| Number of Speakers | 1 |
| Built-In Microphones | Yes |
|---|---|
| Number of Microphones | 1 |
| Rechargeable | Yes |
|---|---|
| Battery Indicator | Yes |
| Charging Method | Type-C |
|---|
| Wired / Wireless | Wire Free |
|---|---|
| Wireless Frequency Bands | 2.4 GHz |
| Voice Commands | Yes |
|---|---|
| Voice Assistant Type | Amazon Alexa |
| Product Width | 8 cm |
|---|---|
| Product Depth | 8 cm |
| Product Height | 5.5 cm |
| Product Weight | 0.2kg |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from Wednesday 20th May 2026 until midnight Tuesday 2nd June 2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###

















