- Cart is empty
Pricing Terms
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from 6pm Tuesday 19th May 2026 until midnight Tuesday 2nd June 2026.
Ring Floodlight Cam Pro 2K Outdoor Wired Smart Security Camera with Wi-Fi Connectivity - 1 Pack (White)
Ring Floodlight Cam Pro 2K Outdoor Wired Smart Security Camera with Wi-Fi Connectivity - 1 Pack (White)
Clearance Item | Not available in all stores
Stocks are limited and not available in all stores. Purchase online or instore today to secure your product. Availability can change quickly – please contact your local store or use our Contact Us page for the most up‑to‑date information.
Protect your home like never before with the Ring Floodlight Cam Pro 2K Outdoor Wired Smart Security Camera with Wi-Fi Connectivity. Offering crystal-clear 2K video with Ring Vision, Colour Night Vision, and a 110dB siren, this device ensures your property is always under watch, day or night. It also features a two-way talk, 3D motion detection, and a Bird's Eye View feature, so you can monitor your property with just a tap. Plus, its weather-resistant design means it offers reliable performance outdoors.
Key Features
| Brand | Ring |
|---|---|
| Product Type | Security Cameras |
| Model Number | B0CG6W3FK7 |
| Colour | White |
| IR Wavelength | Two LED Floodlights, 2000 Lumens (combined) with adjustable brightness, Colour Temperature 3000°K |
|---|---|
| Night Vision | Yes |
| Siren | Yes |
| Event Trigger | Yes |
| Motion Detection | Yes |
| Output Notification | Push Notifications |
| Integrated LED Light | Yes |
| Field of View | 140° horizontal, 80° vertical |
|---|---|
| Camera Resolution | 2K |
| Expandable Memory | Yes |
|---|
| Video Format | 2K, 1080p HD, HDR, Live View, Colour Night Vision, Advanced Pre-roll |
|---|---|
| Recording Modes | Audio, Continuous, Event, Manual, Motion Detection |
| Built-In Speakers | Yes |
|---|---|
| Number of Speakers | 1 |
| Two-Way Talk | Yes |
|---|
| Built-In Microphones | Yes |
|---|---|
| Number of Microphones | 1 |
| Charging Method | Hardwired (100-240 VAC) |
|---|
| Wired / Wireless | Wired with Wi-Fi Connectivity |
|---|---|
| Wireless Frequency Bands | 2.4 GHz & 5 GHz |
| Supported IEEE Standards | 802.11 b/g/n |
| Connectivity Type | Wi-Fi |
| Durability Feature | Water Resistant, Dust Resistant |
|---|
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | Ring App |
| Compatible Mobile Operating System | Apple iOS, Android OS, Windows Mobile |
| AC Power | 100-240 VAC |
|---|
| Operating Temperature | -20°C to 48°C |
|---|
| Product Width | 32.6 cm |
|---|---|
| Product Depth | 20.2 cm |
| Product Height | 21.7 cm |
| Product Weight | 2 kg |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from 6pm Tuesday 19th May 2026 until midnight Tuesday 2nd June 2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###











