- Cart is empty
Motorola Edge 60 Fusion 5G 256GB Smartphone - Zephyr Pink (Open Network)
Motorola Edge 60 Fusion 5G 256GB Smartphone - Zephyr Pink (Open Network)
Available on 36 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $799 (excluding fees). Min purchase of $500 applies. Offer ends 30/06/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Innovation meets performance with the Motorola Edge 60 Fusion 5G 256GB Smartphone. Packed with a MediaTek Dimensity processor and up to 12GB of RAM, this powerhouse can handle multitasking and gaming without a hitch. Capture moments like a pro with its dual 50 MP + 13 MP rear cameras and a 32 MP front camera. It also features a 6.7” OLED screen with a fast 144Hz refresh rate to deliver smooth, vibrant visuals. Plus, with its 256GB storage and a long-lasting battery, this device keeps up with your fast-paced lifestyle effortlessly.
Key Features
*Charging: Power for the day In [Region/SKU dependent: 5200mAh = 8 minutes | 5500mAh = 9 minutes]. Requires Motorola TurboPower™ 68W Charger; sold separately. Median users can get up to 12 hours of battery life in 5200mAh = 8 minutes of charge. Battery must be substantially depleted; charge boost must be “on”; charging rate slows as charging progresses.
**5G service available with 5G plan. 5G network coverage required; available only in select areas. Contact your service provider for details.
| Brand | Motorola |
|---|---|
| Product Type | Android Phones |
| Model Number | PH-MOT-E60FU-PN |
| Colour | Pink |
| Screen/Panel Type | OLED (Organic Light-Emitting Diode) |
|---|---|
| Screen-Size | 6.7" |
| Screen Resolution | 1080 x 2400 |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Pixel Density (Pixels per inch) | 395 ppi |
| Typical Brightness | 1500 nits |
| Maximum Brightness | 4500 nits |
| Processor Brand | MediaTek |
|---|---|
| Chipset | Dimensity 7300 |
| Processor Type | Octa-Core |
| CPU Speed | 2.5 GHz, 2.0 GHz |
| Rear Camera Type | Dual |
|---|---|
| Main Rear Camera | 50 MP |
| Additional Rear Cameras | 13 MP |
| Rear Camera Video Quality | 4k @ 30fps |
| Camera Flash | Yes |
| Front Facing Camera Type | Single |
|---|---|
| Front Facing Camera | 32 MP |
| Additional Front Facing Cameras | 4k @ 30fps |
| RAM Capacity | 12 GB |
|---|---|
| Internal Storage Type | Flash Storage |
| Internal Storage Capacity | 256 GB |
| Operating System | Android 15 |
|---|---|
| Android Version | My UX |
| Open Network | Yes |
|---|---|
| Cellular Network | 5G |
| Number of SIM | Dual SIM |
|---|---|
| SIM Type/Size | Nano SIM |
| SIM Slot Type | SIM 1 + SIM 2 or e-SIM |
| Headphone Included | No |
|---|---|
| Headphone Jack Type | USB Type-C |
| Built-In Speakers | Yes |
|---|---|
| Number of Speakers | 1 |
| Built-In Microphones | Yes |
|---|---|
| Number of Microphones | 1 |
| Battery Type | Lithium Ion (Li-ion) |
|---|---|
| Rechargeable | Yes |
| Battery Capacity (mAh) | 5200 mAh |
| Charging Method | USB-C |
|---|---|
| Charge Time | Approx. 50 mins |
| Standard Charging | 68W |
| Biometric Authentication | Fingerprint, Facial Recognition |
|---|
| Wired / Wireless | Wireless |
|---|---|
| Wireless Frequency Bands | 2.4 GHz & 5 GHz |
| Wi-Fi Generations | Wi-Fi 6 |
| Supported IEEE Standards | 802.11ax (a/b/g/n/ac) |
| Connectivity Type | Bluetooth, Wi-Fi |
| Bluetooth Version | v5.4 |
| USB Port | 1 x USB Type-C |
|---|
| Voice Commands | Yes |
|---|---|
| Voice Assistant Type | Google Assistant |
| Durability Feature | IP68, IP69, Water Resistant |
|---|
| GPS | Yes |
|---|---|
| NFC | Yes |
| Product Width | 8.7 cm |
|---|---|
| Product Depth | 1 cm |
| Product Height | 17.5 cm |
| Product Weight | 0.2 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###








