- Cart is empty
Samsung 3.1 Channel Smart Wireless Soundbar with Subwoofer - White (S-Series - S701D)
Samsung 3.1 Channel Smart Wireless Soundbar with Subwoofer - White (S-Series - S701D)
Available on 36 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $599 (excluding fees). Min purchase of $500 applies. Offer ends 30/06/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Immerse yourself in cinematic sounds offered by the Samsung 3.1 Channel Soundbar with Subwoofer! Truly a must-have in your entertainment setup, this unit packs big powerful audio in a slim, modern design. It also features various innovative features such as Wireless Dolby Atmos, Q-Symphony, SpaceFit Sound Pro, and a Built-in Centre Speaker to ensure every dialogue is crystal clear while enveloping you in a rich soundscape.
Key Overview
Product Highlights
*Q-Symphony requires a compatible 2020-2024 Samsung TV. Please refer to samsung.com for more information.
**To connect a Soundbar to a mobile device via a wireless network (Wi-Fi), the SmartThings app is required. Feature availability may vary by region/service provider/language.
***This Samsung Soundbar supports AirPlay and requires iOS 11.4 or later.
| Brand | Samsung |
|---|---|
| Product Type | Soundbar & Subwoofer |
| Model Number | HW-S701D |
| Colour | White |
| Series | S-Series |
|---|---|
| Family | Ultra-Slim |
| Release Year | 2024 |
| Soundbar Type | Home Theatre, Gaming & Music Soundbar |
|---|---|
| Number of Channel | 3.1 Channel |
| Soundbar Feature |
|
| Number of Speakers | 7 x Built-In Speakers |
|---|---|
| Speaker Power Output | 250W |
| Compatible Speakers / Audio Collection | Samsung Rear Surround Wireless Speaker Pair - Black (SWA-9200S) |
| Subwoofer Type | Wireless 6.5" Subwoofer |
|---|
| Decoding Format | MP3, AAC, OGG, FLAC, WAV, ALAC, AIFF |
|---|---|
| Music Stream / Cast |
|
| Dolby Features |
|
| Remote Control | Included |
|---|
| Wired / Wireless | Wireless |
|---|---|
| Wireless Frequency Bands | 5 GHz |
| Connectivity Type | Bluetooth (v5.2) & Wi-Fi |
| Bluetooth Version | v5.2 |
| Outputs | 1 x HDMI eARC |
|---|
| Voice Assistant Type | Google Home & Amazon Alexa |
|---|---|
| Amazon Alexa Built-in | Yes |
| Google Assistant Compatible | Yes |
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | SmartThings App |
| Assembly Type | No Assembly Required |
|---|---|
| Installation Type | Freestanding or Wall Mountable |
| Wall Mount Option | Soundbar Wall Mountable, Subwoofer not Wall Mountable |
| Mount Kit | Included |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###














