- Cart is empty
Yamaha 4.1.2 Channel Smart Wireless Soundbar with Subwoofer - Carbon Grey (True X Bar - SRX50A)
Yamaha 4.1.2 Channel Smart Wireless Soundbar with Subwoofer - Carbon Grey (True X Bar - SRX50A)
Available on 36 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $1,199 (excluding fees). Min purchase of $500 applies. Offer ends 30/06/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Please note this product is not available in all stores but can be ordered.
Delivery expectation: 1-2 weeks
This item is available by special order and may not be stocked in stores.
Purchase online today to secure your product. For more information, please
contact your local Harvey Norman store.
Experience immersive audio like never before with the Yamaha 4.1.2 Channel Soundbar with Subwoofer! Truly a wonderful addition to your home entertainment, this audio system employs True X Surround and Dolby Atmos technologies that ensure enveloping sounds. It is also convenient to use, as it packs four sound modes, a handy remote control, Amazon Alexa, Bass Extension and more.
Key Overview
Product Highlights
*Please Note: Some of the images shown are of the Surround Speakers with this pack and are for illustration purposes only. The Surround Speakers compatible with this product are YA-WSX1A-B and can be purchased separately.
| Brand | Yamaha |
|---|---|
| Product Type | Soundbar & Subwoofer |
| Model Number | YA-SRX50A-G |
| Colour | Grey |
| Soundbar Type | Home Theatre, Gaming & Music Soundbar |
|---|---|
| Number of Channel | 4.1.2 Channel |
| High Dynamic Range (HDR) Type | HDR10, HLG, Dolby Vision |
| Size of Matching TV | 55" and bigger TV's |
| Soundbar Feature |
|
| Speaker Power Output | Per Speaker : 30W |
|---|---|
| Frequency Range | 100 Hz - 22 kHz |
| Impedance | 6 ohm |
| Transducer | 2 x (46 x 66) mm Racetrack Drivers, 2 x 52 mm Height, 2 x 75 mm Woofers |
| Sound Modes | Clear Voice, Bass Ext, Standard, Movie, Game, Stereo |
| Speaker Positioning | Atmos Up-Firing |
| Speaker Configuration | 2-Way |
| Maximum Sync Devices | 2 x Surround Speakers |
| Sync Compatibility | YA-WSX1A |
| Onboard Controls | Volume Adjustments, Input, Power |
| Driver Type | Cone |
| Woofer Size | 6 x Woofers (2 x 4.6 x 6.6 cm, 2 x 5.2 cm, 2 x 7.5 cm) |
| Compatible Speakers / Audio Collection | Yamaha True X Speaker (YA-WSX1A) |
| Enclosure Type | Bass Reflex |
|---|---|
| Subwoofer Type | Active Wireless Subwoofer |
| Subwoofer Power Output | 100 W |
| Subwoofer Frequency Response | 35 Hz - 100 Hz |
| Subwoofer Crossover Frequency | 100 Hz |
| Subwoofer Impedance | 3 Ohms |
| Subwoofer Transducer | 1 x 6.25" Subwoofer |
| Grille | Cloth Grille (Not Removable) |
| Decoding Format | AAC, MP3, AIFF, WAV, FLAC |
|---|---|
| Music Stream / Cast |
|
| Dolby Features |
|
| Remote Control | Included |
|---|---|
| Remote Battery Type | 1 x Lithium Button Battery (CR2025) |
| Remote Control Type | IR Remote and App Control |
| Wired / Wireless | Wireless |
|---|---|
| Connectivity Type | Bluetooth (v5.0) Wi-Fi & LAN |
| Bluetooth Range | 10m (Without Obstructions) |
| Bluetooth Version | v5.0 |
| Maximum Paired Devices | 1 x Maximum Paired Device |
| USB Port | 1 x USB Input (Service Only) |
|---|---|
| Inputs | 1 x HDMI, 1 x Optical |
| Outputs | 1 x HDMI (eARC) |
| Other Connections Ports | 1 x LAN |
| Voice Commands | Yes |
|---|---|
| Amazon Alexa Built-in | Yes |
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | Sound Bar Controller App |
| Compatible Mobile Operating System | Android & Apple iOS |
| Regular Software Updates | Yes |
| Assembly Type | Some Assembly Required |
|---|---|
| Installation Type | Freestanding or Wall Mountable |
| Wall Mount Option | Wall Mountable |
| Mount Kit | Included |
| Type of Connection | 10A Plug and Lead |
|---|---|
| Power Cable Length | 1.5 m |
| Power Indicator | Yes |
| Wattage/Voltage | AC220-240V 50/60Hz |
| Operating Power Consumption | 36 W |
| Sleep/Stand-by Power Consumption | 0.5W |
| Auto Power Off | Yes |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###







