- Cart is empty
Panasonic Smart Compact CD Player & Micro System - Black (SC-HC200GN-K)
Panasonic Smart Compact CD Player & Micro System - Black (SC-HC200GN-K)
Clearance Item | Not available in all stores
Stocks are limited and not available in all stores. Purchase online or instore today to secure your product. Availability can change quickly – please contact your local store or use our Contact Us page for the most up‑to‑date information.
Immerse yourself in expansive and clear sounds offered by the Panasonic SC-HC200GN-K Slim Compact 20W Wireless Micro System. This brilliant set is driven by a 2-channel digital amplifier, providing pure, distortion-free sounds. It also showcases a slim and compact design, making it a perfect addition to your living room, bedroom, or home theatre. Now you can enjoy next-level entertainment without breaking the bank!
Key Overview
Product Highlights
*Playability may vary depending on the contents, discs and quality of the recording.
| Brand | Panasonic |
|---|---|
| Product Type | Micro System |
| Model Number | SC-HC200GN-K |
| Colour | Black |
| Driver Type | Full Range |
|---|---|
| Driver Size (Speaker) | 8 cm |
| Number of Driver | 2 x Drivers |
| Built-in Amplifiers | Yes |
|---|---|
| Amplifier Type | 2 Channel Digital Amp |
| Amplifier Output / Power Rating | Total RMS : 20 W, Per Channel at 8 Ohms : 10 W |
| Playback Disc Type | CD-R / RW |
|---|---|
| Playback Media Format | CD-DA / MP3 |
| Radio Tuner Type | AM/FM |
|---|---|
| Number of Tuner Presets | AM: 15 Stations & FM: 30 Stations |
| Wired / Wireless | Wireless |
|---|---|
| Connectivity Type | Bluetooth |
| Bluetooth Power Class | Class 2 |
| Bluetooth Version | v2.1 |
| Maximum Paired Devices | 8 Devices Max |
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | Panasonic Music Streaming App |
| Compatible Mobile Operating System | iOS and Android |
| Assembly Type | Assembly Required |
|---|---|
| Installation Type | Freestanding |
| Wattage/Voltage | AC 220 - 240 V, 50 Hz |
|---|---|
| Sleep/Stand-by Power Consumption | 0.2W |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###








