- Cart is empty
Panasonic Smart CD Player & Micro System - Silver (Neat - SC-PM700GNS)
Panasonic Smart CD Player & Micro System - Silver (Neat - SC-PM700GNS)
Available on 24 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $448 (excluding fees). Min purchase of $250 applies. Offer ends . Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Bring your music to life with the Panasonic SC-PM700GNS Neat 80W Wireless Micro System! A perfect choice for every audiophile, this nifty device lets you enjoy listening to your favourite tunes via Bluetooth playback, CD player, and radio. It also employs cutting-edge Sound Remastering Technology to ensure immersive faithful sounds with minimised distortions.
Key Overview
Product Highlights
| Brand | Panasonic |
|---|---|
| Product Type | Micro System |
| Model Number | SC-PM700GNS |
| Colour | Grey |
| Number of Speakers | 2 x Speakers Included |
|---|---|
| Speaker Type | Passive Speakers |
| Speaker Power Output | 2 x 40W |
| Speaker Configuration | 2-Way |
| Woofer Type | Cone Type |
| Woofer Size | 1 x 10 cm per Speaker |
| Built-in Amplifiers | Yes |
|---|---|
| Amplifier Type | 2 Channel Amp |
| Amplifier Output / Power Rating | 80 W |
| Tweeter Type | Cone Tweeter |
|---|---|
| Tweeter Size | 6 cm Tweeter |
| Number of Tweeters | 1 x Tweeter per Speaker |
| Radio Tuner Type | AM/FM Radio |
|---|---|
| Number of Tuner Presets | AM - 15 Radio Station Options | FM - 30 Radio Station Options |
| Radio Frequency Auto Tuning | Yes |
| Radio Frequency Range | AM - 520~1630 kHz | FM - 87.5〜108 MHz |
| Remote Control | Included |
|---|---|
| Remote Battery Type | 1 x AA Dry Battery (Not Included) |
| Wired / Wireless | Wireless |
|---|---|
| Connectivity Type | Bluetooth |
| Bluetooth Power Class | Class 2 |
| Bluetooth Version | v4.2 |
| Maximum Paired Devices | Multi-Pairing (MAX of 8 Devices) |
| USB Port | 1 x USB Type-A |
|---|---|
| Outputs | Phones (3.5 mm) |
| Other Connections Ports | Speaker Terminals |
| Assembly Type | Assembly Required |
|---|---|
| Installation Type | Freestanding |
| Wattage/Voltage | AC 220 - 240 V, 50 Hz |
|---|
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###











