- Cart is empty
Yamaha Charging Cradle for the WS-X1A Speaker - Black (CC-T1A)
Yamaha Charging Cradle for the WS-X1A Speaker - Black (CC-T1A)
Extended Range Item | Available by Special Order Only
Delivery expectation: 2-4 weeks
This item is available by special order and may not be stocked in stores.
Purchase online today to secure your product. For more information, please
contact your local Harvey Norman store.
Keep the music rolling with the Yamaha CC-T1A Charging Dock! Made for the Yamaha WS-X1A Speaker, this intuitive dock lets you conveniently and discreetly power up your device even while on the go. All you have to do is place your speaker directly onto the dock and wait for it to fuel up its battery. Plus, this unit is built portable so you can easily slip it into bags and bring it wherever you go.
Key Features
| Brand | Yamaha |
|---|---|
| Product Type | Speaker Chargers |
| Model Number | YA-CCT1A |
| Colour | Black |
| Assembly Type | No Assembly Required |
|---|
| Type of Connection | USB-C Cable |
|---|---|
| Wattage/Voltage | DC 5V, 2A |
| Auto Power Off | Yes |
| Height | 19 mm |
|---|---|
| Width | 88 mm |
| Depth | 88 mm |
| Product Weight | 0.13 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###
