- Cart is empty
AVS 1.8m Cabo TV/AV Entertainment Centre Cabinet - Black/Prima Oak/Glass Top (CABO1800BPOG)
AVS 1.8m Cabo TV/AV Entertainment Centre Cabinet - Black/Prima Oak/Glass Top (CABO1800BPOG)
Available on 36 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $879 (excluding fees). Min purchase of $500 applies. Offer ends 30/06/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Extended Range Item | Available by Special Order Only
Delivery expectation: 2 weeks
This item is available by special order and may not be stocked in stores.
Purchase online today to secure your product. For more information, please
contact your local Harvey Norman store.
Bring modern style and functionality to your living room with the AVS 1.8m Cabo TV/AV Entertainment Centre Cabinet. Its steel-reinforced top can hold TVs and AV devices up to 80kg, ideal for even the heaviest setups. The matte black frame, Prima Oak accents, and tempered glass top give it a sleek, contemporary look. You can also enjoy seamless media management, thanks to the spacious open shelf, centre drawer, and adjustable cupboards.
Key Overview
Product Highlights
| Brand | AVS |
|---|---|
| Product Type | TV Cabinet |
| Model Number | CABO1800BPOG |
| Colour | Black |
| Supported Screen Size | Up to 80" |
|---|---|
| Supported Weight Capacity | 80 kg |
| Cable Management | Internal Cable Management |
| Shelf Material | Engineered Wood (MDF) |
|---|---|
| Shelf Type | 2 x Doors with an adjustable shelf in each, 1 x Large Drawer, 1 x Open Cavity |
| Number of Shelves | 2 x Shelves |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Shelf Adjustments | +/-30mm for Total of 60mm Adjustment |
| Exterior Door Finish | High Pressure Laminate (HPL) |
|---|---|
| Type of Opening | Pull to Open |
| Door Handle Type | Flush Handles |
| Cabinet Material | Top: Tempered Glass, Cabinet: High Pressure Laminate & Foil |
|---|---|
| Exterior Cabinet Colour | Matte Black with Glass Top |
| Cavity Material | Engineered Wood with Paper Foil Laminate |
|---|---|
| Cavity Dimensions (W x H x D) | 850mm x 125mm x 400mm |
| Assembly Type | Assembly Required |
|---|
| Height | 490 mm |
|---|---|
| Width | 1800 mm |
| Depth | 450 mm |
| Product Weight | 50 kg |
| Packaged Width | Box 1: 105.1 cm, Box 2: 191.1 cm |
|---|---|
| Packaged Depth | Box 1: 48.9 cm, Box 2: 56.3 cm |
| Packaged Height | Box 1: 13.5 cm, Box 2: 8.1 cm |
| Packaged Weight | Box 1: 28 kg, Box 2: 35 kg |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###






_qu8y-7q.jpg?fit=fill&bg=0FFF&w=60&h=33&auto=format,compress)