- Cart is empty
Hisense 32" A4QNZ Smart LED TV (2025) with VIDAA U8.5 OS
Hisense 32" A4QNZ Smart LED TV (2025) with VIDAA U8.5 OS
Available on 24 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $399 (excluding fees). Min purchase of $250 applies. Offer ends . Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Clearance Item | Not available in all stores
Stocks are limited and not available in all stores. Purchase online or instore today to secure your product. Availability can change quickly – please contact your local store or use our Contact Us page for the most up‑to‑date information.
Unveil a world of crisp detail and vibrant visuals brought by the Hisense 32" A4QNZ Smart LED TV (2025) with VIDAA U8.5. A modern masterpiece, this appliance boasts a Natural Colour Enhancer, Noise Reduction, Depth Enhancer, Game Mode, and AI Sports Mode. It also equips two speakers, DTS® Virtual:X, and Dolby Audio to deliver a well-rounded entertainment experience. Plus, this TV runs on a VIDAA U8.5 operating system, which offers a user-friendly interface and quick access to apps such as Netflix, Disney+, TVNZ+, Crunchyroll, YouTube, Prime Video, Neon, Sky Sport Now, and more.
Key Overview
Product Highlights
*Requires an internet connection. Subscriptions to streaming services are sold separately.
***Data is based on internal testing standards of Hisense laboratory and may vary according to test environment or specific device conditions.
| Brand | Hisense |
|---|---|
| Product Type | LED TV |
| Model Number | 32A4QNZ |
| Colour | Black |
| Series | A4QNZ Series |
|---|---|
| Release Year | 2025 |
| Energy Star Rating | 6 Star |
|---|---|
| Energy Consumption | 89 kWh/year |
| TV Screen Size | 32" |
|---|---|
| TV Screen Type | LED (Light-Emitting Diode) |
| TV Panel Technology | HDR (High Dynamic Range) |
| TV Screen Resolution | 1366 x 768 |
| TV Image Processor | NT72690TBG-8C2K/W |
| TV Refresh Rate | 60Hz |
| Motion Technology/Rate | 60 Motion Rate |
| Picture Mode | Standard, Cinema Day, Cinema Night, Dynamic, Sports |
| Speaker Quantity | 2 x Built-In Speakers |
|---|
| HDMI Port | 2 x HDMI 2.0 |
|---|---|
| USB Port (TV) | 1 x USB 2.0 |
| Ethernet Port | 1 x LAN |
| Connectivity | Wi-Fi |
| Headphone Output | 1 x Headphone Out |
| TV Design | A4QNZ Series - 2025 |
|---|---|
| TV Stand Type | 2 x Support Legs |
| Product Height with Stand | 472 mm |
| Product Width with Stand | 722 mm |
| Product Depth with Stand | 183 mm |
| Product Weight with Stand | 3.5 kg |
| Streaming Services (Built-in) |
|
|---|---|
| Apps (Built-in) |
|
| TV Operating System | VIDAA U8.5 |
| WiFi Direct Mode | Yes |
| Firmware Update | Yes |
| Remote Control | Included |
|---|---|
| Remote Battery Type | AAA Battery |
| Remote Control Type | Universal |
| Motion Control | Yes |
| Microphone (for voice control) | Yes |
| Assembly Type | Ready To Assemble |
|---|---|
| Installation Type | Freestanding or Wall Mountable |
| Wall Mount Option | Yes (Available Separately) |
| Mount Kit | VESA Mount - 100 x 100 mm |
| Power Indicator | Yes |
|---|---|
| Auto Power Off | Yes |
| Height | 426 mm |
|---|---|
| Width | 722 mm |
| Depth | 78 mm |
| Product Weight | 3.4 kg |
| Manufacturers | 36 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###
_616n-mk.jpg?fit=fill&bg=0FFF&w=785&h=441&auto=format,compress)
_616n-mk.jpg?fit=fill&bg=0FFF&w=60&h=33&auto=format,compress)




















