- Cart is empty
Hisense 65" Canvas Series S7NAU Smart 4K QLED TV (2025) with Vidaa U8 OS
Hisense 65" Canvas Series S7NAU Smart 4K QLED TV (2025) with Vidaa U8 OS
Available on 50 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $3,199 (excluding fees). Min purchase of $1,500 applies. Offer ends 19/05/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Extended Range Item | Available by Special Order Only
Delivery expectation: 2-4 weeks
This item is available by special order and may not be stocked in stores.
Purchase online today to secure your product. For more information, please
contact your local Harvey Norman store.
Discover the perfect fusion of art and cutting-edge technology with the Hisense 65" Canvas Series S7NAU Smart 4K QLED TV (2025). This revolutionary device equips an anti-glare matte screen with QLED and 4K resolution, delivering crisp, vibrant, and captivating visuals. It also features VIDAA U8 OS for instant access to thousands of shows, movies, and apps. Plus with Art Mode, your TV can double as a digital display frame, showcasing your treasured photos or stunning artworks.
Key Overview
Product Highlights
1By signing up for a free VIDAA account and signing in to the VIDAA Art App, users can access an extensive library of over 1000 art pieces.
2Motion Detector operates only in Art Mode. Performance may vary depending on the lighting condition. The motion detector will work within 2-4 metres.
3Internet connection, subscription and data charges may apply.
4A small gap between the wall and the TV may occur if the wall is not 100% flat or is constructed off-angle to the floor or if installed incorrectly.
5A teak frame is included in the TV box.
| Brand | Hisense |
|---|---|
| Product Type | QLED TV |
| Model Number | 65S7NAU |
| Colour | Brown |
| Series | S7NAU Series |
|---|---|
| Family | Canvas |
| Release Year | 2025 |
| Energy Star Rating | 5.5 Star |
|---|---|
| Energy Consumption | 416 kWh/year |
| TV Screen Size | 65" |
|---|---|
| TV Screen Type | QLED (Quantum dot LED) |
| TV Panel Technology | Anti Reflection Matte Display |
| TV Screen Resolution | 4K (3840 x 2160) |
| TV Image Processor | MT9618GABTAB |
| Response Rate | 6.5ms |
| TV Refresh Rate | 144Hz |
| Motion Technology/Rate | Smooth Motion Rate 240 |
| HDR Type | HDR10, HDR10+ & Dolby Vision |
| Picture Mode | Standard, Enhancer (ACR), FILMAKER, Cinema, Engergy Saving, Dynamic, Sports |
| Dimming | Backlight Dimming |
| Screen Lighting | ELED |
| Screen Colour | 4K Quantum Dot Colour |
| TV Speaker Type | DTS Virtual X |
|---|---|
| TV Sound Mode | Standard, Enhanced (ACR), Theatre, Music, Speech, Late Night, Sports. |
| Surround Sound Format | 2.0.2 DTS Virtual X |
| Speaker Output | 2 x 10W |
| Music Playback Format | MP3 |
| Bluetooth Audio | Yes |
| Bluetooth Version (TV Audio) | v5.0 |
| HDMI Port | 2 x HDMI (2.0) & 2 x HDMI (2.1) |
|---|---|
| USB Port (TV) | 1 x USB (3.0) & 1 x USB (2.0) |
| Digital Sound Port Quantity | 1 x Composite In (AV) |
| Ethernet Port | 1 x LAN Gigabit |
| Connectivity | Bluetooth (v5.0), Wi-Fi & LAN |
| Headphone Output | 1 x Headphone Out |
| TV Design | Canvas TV |
|---|---|
| TV Stand Type | 2 x Feet |
| Product Height with Stand | 903 mm |
| Product Width with Stand | 1475 mm |
| Product Depth with Stand | 381 mm |
| Product Weight with Stand | 29.9 kg |
| TV Features |
|
| Streaming Services (Built-in) |
|
|---|---|
| Apps (Built-in) |
|
| TV Operating System | Vidaa U8 OS |
| WiFi Direct Mode | Yes |
| Data Broadcasting | DVB-T / DVB-T2 |
|---|---|
| Tuner | Analog Tuner |
| Remote Control | Included |
|---|---|
| Remote Battery Type | 2 x AAA Batteries |
| Remote Control Type | Universal Remote |
| Microphone (for voice control) | Yes |
| Technology Type | Total Ambient Adaptive & Motion Detector |
|---|---|
| Sensors | Built-In Light Sensor & Motion Sensor |
| Voice Commands | Yes |
|---|---|
| Voice Assistant Type | Vidaa Voice |
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | VIDAA App & VIDAA Art App |
| Assembly Type | Ready To Assemble |
|---|---|
| Installation Type | Freestanding or Wall Mountable |
| Wall Mount Option | Yes |
| Mount Kit | VESA Mount - 400 x 400 mm (Available Separately) |
| Wattage/Voltage | AC100~240V,50Hz/60Hz |
|---|---|
| Auto Power Off | Yes |
| Height | 856 mm |
|---|---|
| Width | 1475 mm |
| Depth | 39 mm |
| Product Weight | 19.5 kg |
| Manufacturers | 36 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###






















