- Cart is empty
LG 50" QNED80 Smart 4K QNED AI TV (2025) with webOS 25
LG 50" QNED80 Smart 4K QNED AI TV (2025) with webOS 25
Available on 50 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $1,599 (excluding fees). Min purchase of $1,500 applies. Offer ends 19/05/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Discover the perfect balance of cutting-edge display and smart convenience brought by the LG 50" QNED80 Smart 4K QNED AI TV (2025) with webOS. Boasting Dynamic QNED Colour, this smart TV makes every movie, show, or game a delight to see. It is also equipped with an advanced α7 AI Processor 4K Gen8 to provide vibrant picture quality. Plus, the unit showcases a slim, modern, and expansive design, making it a beautiful centrepiece in your living area, bedroom, or entertainment setup.
Key Overview
Product Highlights
*Streaming services plans and subscription fees may apply.
| Brand | LG |
|---|---|
| Product Type | QNED TV |
| Model Number | 50QNED80A6A |
| Colour | Black |
| Series | QNED80 Series |
|---|---|
| Release Year | 2025 |
| Energy Star Rating | 5.5 Star |
|---|---|
| Energy Consumption | 251 kWh/year |
| TV Screen Size | 50" |
|---|---|
| TV Screen Type | QNED (Quantum Dot NanoCell technology) |
| TV Panel Technology | Advanced Local Dimming |
| TV Screen Resolution | 4K (3840 x 2160) |
| TV Image Processor | α7 AI Processor 4K Gen8 |
| Response Rate | 12ms |
| TV Refresh Rate | 60Hz |
| Motion Technology/Rate | 60Hz |
| HDR Type | HDR10, HLG |
| Picture Mode | Personalised Picture, Vivid, Standard, Auto Power Save, Cinema, Sports, Game Optimiser, FILMMAKER MODE |
| Dimming | Advanced Local Dimming |
| Screen Colour | Dynamic QNED Colour - 100% Colour Volume with LG’s latest wide colour gamut technology, Dynamic QNED Colour, which replaces quantum dots and provides enhanced colour reproduction. |
| Screensaver | Yes |
| Surround Sound Format | Dolby Atmos Pass through |
|---|---|
| Speaker Output | 20W |
| Bluetooth Audio | Yes |
| Bluetooth Version (TV Audio) | v5.1 |
| HDMI Port | 3 x HDMI 2.0b Ports |
|---|---|
| USB Port (TV) | 2 x USB Ports |
| TV Design | QNED80A Series - 2025 |
|---|---|
| TV Stand Type | 2 x Support Legs |
| Product Height with Stand | 720 mm |
| Product Width with Stand | 1123 mm |
| Product Depth with Stand | 257 mm |
| Product Weight with Stand | 13.4 kg |
| TV Features |
|
| Streaming Services (Built-in) |
|
|---|---|
| Apps (Built-in) |
|
| TV Operating System | webOS 25 |
| Firmware Update | Yes |
| Data Broadcasting | DVB-T/DVB-T2(MPEG-4) |
|---|
| Remote Control | Included |
|---|---|
| Remote Battery Type | AAA Batteries |
| Remote Control Type | Magic Remote |
| Motion Control | Yes |
| Voice Commands | Yes |
|---|---|
| Voice Assistant Type | LG Voice Assistant |
| Amazon Alexa Built-in | Yes |
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | LG ThinQ App |
| Assembly Type | Ready To Assemble |
|---|---|
| Installation Type | Freestanding or Wall Mountable |
| Wall Mount Option | Yes - Available Separately |
| Mount Kit | VESA Mount - 200 x 200 mm |
| Type of Connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Power Cable Length | 2.1 m |
| Auto Power Off | Yes |
| Height | 652 mm |
|---|---|
| Width | 1123 mm |
| Depth | 29.7 mm |
| Product Weight | 13 kg |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###






