- Cart is empty
LG 55" NANO80 Smart 4K NanoCell UHD AI TV (2025) with webOS 25
LG 55" NANO80 Smart 4K NanoCell UHD AI TV (2025) with webOS 25
Available on 36 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $1,499 (excluding fees). Min purchase of $500 applies. Offer ends 30/06/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Bring cinema-quality visuals to your home entertainment with the LG 55" NANO80A Smart 4K NanoCell UHD AI TV. Perfectly combining advanced NanoCell technology and alpha 7 AI Processor 4K Gen 8, this appliance lets you watch your favourite media in rich, vibrant, and sharp picture quality. It is also preloaded with an intuitive webOS 25 interface, so you can enjoy numerous innovative features like AI Search, AI Picture Wizard, AI Voice ID, and AI Chatbot.
Key Overview
Product Highlights
*Internet connection, subscription and data charges may apply. Separate terms and privacy policy apply to Smart TV apps. Failure to accept the terms app may result in the inability to use the app. Content and third-party services will vary from time to time without notice.
| Brand | LG |
|---|---|
| Product Type | UHD TV |
| Model Number | 55NANO80A6A |
| Colour | Black |
| Series | NANO80 Series |
|---|---|
| Release Year | 2025 |
| Energy Star Rating | 5.0 Star |
|---|---|
| Energy Consumption | 338 kWh/year |
| TV Screen Size | 55" |
|---|---|
| TV Screen Type | NanoCell Display |
| TV Panel Technology | Direct |
| TV Screen Resolution | 4K (3840 x 2160) |
| TV Image Processor | α7 AI Processor 4K Gen8 |
| Response Rate | 12ms |
| TV Refresh Rate | 60Hz |
| Motion Technology/Rate | 60Hz |
| HDR Type | HDR10, HLG |
| Picture Mode | AI 4K Super Upscaling, Personalised Picture, Vivid, Standard, Auto Power Save, Cinema, Sports, Game Optimiser, FILMMAKER MODE |
| Screen Lighting | AI Brightness Control |
| Screen Colour | NanoCell Colour - Wide Color Gamut |
| Screensaver | Yes |
| Speaker Quantity | 2.0 Channel |
|---|---|
| TV Speaker Type | Down Firing Speakers |
| TV Sound Mode | α7 AI Sound Pro (Virtual 9.1.2 Up-mix), AI Acoustic Tuning, Clear Voice Pro |
| Surround Sound Format | Dolby Atmos Pass through, WOW Orchestra |
| Speaker Output | 20W |
| Bluetooth Audio | Yes |
| Bluetooth Version (TV Audio) | v5.1 |
| HDMI Port | 3 x HDMI 2.0b | Supports eARC, ALLM & CEC |
|---|---|
| USB Port (TV) | 2 x USB (2.0) Ports |
| Digital Audio Output | 1 x SPDIF Optical Out |
| Ethernet Port | 1 x LAN |
| Connectivity | Bluetooth (v5.1), Wi-Fi 5 & LAN |
| Radio Frequency (RF) In | 1 x Antenna/Cable |
| TV Design | NANO80 Series - 2025 |
|---|---|
| TV Stand Type | 2 x Support Legs | 948 x 230 W x D - mm |
| Product Height with Stand | 780 mm |
| Product Width with Stand | 1235 mm |
| Product Depth with Stand | 230 mm |
| Product Weight with Stand | 14.1 kg |
| TV Features |
|
| Streaming Services (Built-in) |
|
|---|---|
| Apps (Built-in) |
|
| TV Operating System | webOS 25 |
| Firmware Update | Yes |
| Data Broadcasting | DVB-T/DVB-T2(MPEG-4) |
|---|
| Remote Control | Included |
|---|---|
| Remote Battery Type | AAA Batteries |
| Remote Control Type | Magic Remote MR25 |
| Motion Control | Yes |
| Technology Type | AI Technology - AI Processor, AI Super Upscaling, AI Sound Pro, AI Picture Wizard, AI Clear Sound, AI Sound Wizard, AI Voice ID, AI Search, AI Chatbot, AI Magic Remote |
|---|
| Voice Commands | Yes |
|---|---|
| Voice Assistant Type | LG Voice Assistant |
| Amazon Alexa Built-in | Yes |
| Virtual Assistant Support | AI Chatbot |
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | LG ThinQ App |
| Assembly Type | Ready To Assemble |
|---|---|
| Installation Type | Freestanding or Wall Mountable |
| Wall Mount Option | Yes - Available Separately |
| Mount Kit | VESA Mount - 300 x 300 mm |
| Type of Connection | 10A plug & lead |
|---|---|
| Power Cable Length | 2.1 m |
| Wattage/Voltage | AC 100~240V 50-60Hz |
| Auto Power Off | Yes |
| Height | 715 mm |
|---|---|
| Width | 1235 mm |
| Depth | 57.5 mm |
| Product Weight | 14 kg |
| Packaged Width | 136.0 cm |
|---|---|
| Packaged Depth | 16.2 cm |
| Packaged Height | 81.0 cm |
| Packaged Weight | 18.9 kg |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###















