- Cart is empty
Pricing Terms
Special pricing is valid until 05/05/2026.
Available on 50 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $1,898 (excluding fees). Min purchase of $1,500 applies. Offer ends 19/05/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Clearance Item | Not available in all stores
Stocks are limited and not available in all stores. Purchase online or instore today to secure your product. Availability can change quickly – please contact your local store or use our Contact Us page for the most up‑to‑date information.
Watch your favourite content like never before with the Samsung 50" QN90F Smart 4K Neo QLED Mini-LED AI TV (2025) with Tizen OS. This brilliant television boasts a powerful NQ4 AI Gen3 Processor, Motion Xcelerator, HDR10+ Adaptive, and various AI Enhancements, making it a vibrant and intelligent entertainment hub. In addition, this unit flaunts a minimalist NeoSlim Design that perfectly adds a modern flair to your space.
Key Overview
Product Highlights
*May require subscriptions and plans, which are not included.
| Brand | Samsung |
|---|---|
| Product Type | Mini-LED TV |
| Model Number | QA50QN90FASXNZ |
| Colour | Black |
| Series | QN90F Series |
|---|---|
| Release Year | 2025 |
| Energy Star Rating | 5.0 Star |
|---|---|
| Energy Consumption | 284 kWh/year |
| TV Screen Size | 50" |
|---|---|
| TV Screen Type | Neo QLED (Neo Quantum Light Emitting Diode) |
| TV Screen Resolution | 4K (3840 x 2160) |
| TV Image Processor | NQ4 AI Gen3 Processor |
| TV Refresh Rate | 100Hz |
| Motion Technology/Rate | Motion Xcelerator 165Hz |
| HDR Type | HDR10+ Adaptive & HDR10+ Gaming |
| Screensaver | Yes |
| TV Speaker Type | 4.2CH |
|---|---|
| Surround Sound Format | (Virtual) ATMOS |
| Speaker Output | 40W |
| Bluetooth Audio | Yes |
| Bluetooth Version (TV Audio) | v5.3 |
| HDMI Port | 4 x HDMI Ports |
|---|---|
| USB Port (TV) | 2 x USB Ports |
| TV Design | NeoSlim |
|---|---|
| TV Stand Type | Sharp Neck Hexagon |
| Product Height with Stand | 705.4 mm |
| Product Width with Stand | 1113.6 mm |
| Product Depth with Stand | 220 mm |
| Product Weight with Stand | 17.6 kg |
| TV Features |
|
| Streaming Services (Built-in) |
|
|---|---|
| Apps (Built-in) |
|
| TV Operating System | Tizen OS |
| Firmware Update | Yes |
| Remote Control | Included |
|---|---|
| Remote Control Type | SolarCell Remote |
| Microphone (for voice control) | Yes |
| Voice Commands | Yes |
|---|---|
| Voice Assistant Type | Bixby, Alexa |
| Amazon Alexa Compatible | Yes |
| Amazon Alexa Built-in | Yes |
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | SmartThings, Phillips Hue, Xbox App |
| Assembly Type | Assembly Required |
|---|---|
| Installation Type | Freestanding or Wall Mountable |
| Wall Mount Option | Yes - Available Separately |
| Mount Kit | VESA Mount - 200 x 200 mm |
| Height | 644.1 mm |
|---|---|
| Width | 1113.6 mm |
| Depth | 26.9 mm |
| Product Weight | 13.5 kg |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Special pricing is valid until 05/05/2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###






