- Cart is empty
Available on 50 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $2,257 (excluding fees). Min purchase of $1,500 applies. Offer ends 19/05/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Clearance Item | Not available in all stores
Stocks are limited and not available in all stores. Purchase online or instore today to secure your product. Availability can change quickly – please contact your local store or use our Contact Us page for the most up‑to‑date information.
Extended Range Item | Available by Special Order Only
Delivery expectation: 2-4 weeks
This item is available by special order and may not be stocked in stores.
Purchase online today to secure your product. For more information, please
contact your local Harvey Norman store.
Step into the future of entertainment with the Samsung 55" S85F Smart 4K OLED AI TV (2025) with Tizen OS. Powered by the advanced NQ4 AI Gen2 Processor, OLED HDR, and 4K AI Upscaling, this unit delivers lifelike brightness, stunning contrast, and razor-sharp detail. Enjoy effortless smart home control through Samsung Vision AI and the built-in Bixby personal assistant. For added ease and peace of mind, One UI Tizen delivers a personalised, intuitive interface secured by Samsung Knox security.
Key Overview
Product Highlight
1Viewing experience may vary according to types of content and format. Upscaling and 4K AI Upscaling may not apply to PC connection and Game Mode.
2The range of HDR luminance is based on internal testing standards and is subject to change according to viewing conditions or specifications.
3Voice command and multi-turn is supported for 10 languages (US/UK/IN(en)/DE/FR/IT/ES/BR/MX/KR). Not all accents, dialects, and expressions recognised. Q8F and above support TV remotes. U8000F needs a SmartThings mobile remote.
4Experience may vary depending on the content and environment.
5Real-time streaming and mobile devices is supported on Android OS 11.0 and higher versions or iOS 16.0 and higher versions, and its available on 2025 Samsung TVs and later models. It only works when the TV is turned off. TV must be connected to a power source to use this feature. TV and mobile device must be connected to SmartThings to send and receive notifications.
6Content and services may vary by region and are subject to change without notice. Agreement to Smart Hub Terms and Conditions and Privacy Policy is required before use. Some content and services require registration and subscription. Requires Samsung account. Tizen OS upgrades will be supported for up to 7 years starting from 2025, for products released in the year 2025. Please note that the upgrade does not cover hardware-related performance, features or durability.
7Samsung is not responsible for any third-party services, and is not liable for any damages caused by any third-party services.
8Supported widgets vary by region and are subject to change without notice.
9Samsung Know Security applies to Samsung TVs powered by Tizen®, launched since 2015. Latest software is required.
| Brand | Samsung |
|---|---|
| Product Type | OLED TV |
| Model Number | QA55S85FAEXNZ |
| Colour | Black |
| Series | S85F Series |
|---|---|
| Release Year | 2025 |
| Energy Star Rating | 4.0 Star |
|---|---|
| Energy Consumption | 383 kWh/year |
| TV Screen Size | 55" |
|---|---|
| TV Screen Type | OLED (Organic Light Emitting Diode) |
| TV Panel Technology | Anti Reflection Display |
| TV Screen Resolution | 4K (3840 x 2160) |
| TV Image Processor | NQ4 AI Gen2 Processor |
| TV Refresh Rate | 100Hz |
| Motion Technology/Rate | Motion Xcelerator 120Hz |
| HDR Type | OLED HDR, HDR10+ Adaptive & HDR10+ Gaming, AI HDR Remastering |
| Picture Mode | 4K AI Upscaling |
| Dimming | OLED HDR, Real Depth Enhancer |
| Screen Lighting | Self-Illuminating Pixels, HDR Brightness Optimizer |
| Screensaver | Yes |
| TV Speaker Type | 2CH |
|---|---|
| TV Sound Mode | Adaptive Sound Pro, OTS Lite |
| Surround Sound Format | Dolby Atmos, Q-Symphony, 360 Audio |
| Speaker Output | 20W |
| Bluetooth Audio | Yes |
| Bluetooth Version (TV Audio) | v5.3 |
| HDMI Port | 4 x HDMI Ports | 4K 120Hz, eARC, CEC |
|---|---|
| USB Port (TV) | 2 x USB-A Ports |
| Digital Audio Output | 1 x Optical Out |
| Ethernet Port | 1 x LAN |
| Connectivity | Bluetooth (v5.3), Wi-Fi 5 & LAN |
| Radio Frequency (RF) In | 1 x Terrestrial & 1 x Satellite In |
| TV Design | Bezel-less Contour Design |
|---|---|
| TV Stand Type | 2 x Support Legs | (W x D) - 896.9 x 235.3 mm |
| Product Height with Stand | 764.4 mm |
| Product Width with Stand | 1225.7 mm |
| Product Depth with Stand | 235.3 mm |
| Product Weight with Stand | 13.4 kg |
| TV Features |
|
| Streaming Services (Built-in) |
|
|---|---|
| Apps (Built-in) |
|
| TV Operating System | Tizen OS |
| Firmware Update | Yes |
| Data Broadcasting | Data - HbbTV 2.0.3 | Digital - DVB-TS2(T2 Ready) |
|---|---|
| Tuner | Analog Tuner |
| Remote Control | Included |
|---|---|
| Remote Battery Type | Not Required |
| Remote Control Type | SolarCell Remote |
| Microphone (for voice control) | Yes |
| Voice Commands | Yes |
|---|---|
| Voice Assistant Type | Bixby, Alexa |
| Amazon Alexa Compatible | Yes |
| Amazon Alexa Built-in | Yes |
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | SmartThings, Phillips Hue, Xbox App |
| Assembly Type | Ready To Assemble |
|---|---|
| Installation Type | Freestanding or Wall Mountable |
| Wall Mount Option | Yes - Available Separately |
| Mount Kit | VESA Mount - 300 x 200 mm |
| Wattage/Voltage | AC220-240V~ 50/60Hz |
|---|---|
| Auto Power Off | Yes |
| Height | 705.6 mm |
|---|---|
| Width | 1225.7 mm |
| Depth | 33.9 mm |
| Product Weight | 13 kg |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###






















