- Cart is empty
Samsung 75" LS03F The Frame Pro Smart 4K Neo QLED Mini-LED TV (2025) with Tizen OS
Samsung 75" LS03F The Frame Pro Smart 4K Neo QLED Mini-LED TV (2025) with Tizen OS
Available on 50 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $6,099 (excluding fees). Min purchase of $1,500 applies. Offer ends 19/05/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Reimagine your home entertainment experience with the Samsung 75" LS03F The Frame Pro Smart 4K Neo QLED Mini-LED TV. Flaunting a dual-purpose design, this appliance works as a high-performance display when switched on and transforms into an artistic centrepiece when off. It also boasts an NQ4 AI Gen3 Processor to ensure rich, smooth visuals every time. Plus, it is preloaded with an intuitive Tizen OS interface, so you can readily access your popular apps, streaming services, and smart features.
Key Overview
Product Highlights
*Streaming services may require subscriptions, which are not included.
| Brand | Samsung |
|---|---|
| Product Type | Mini-LED TV |
| Model Number | QA75LS03FWSXNZ |
| Colour | Black |
| Series | LS03F Series |
|---|---|
| Family | The Frame |
| Release Year | 2025 |
| TV Screen Size | 75" |
|---|---|
| TV Screen Type | Neo QLED (Neo Quantum Light Emitting Diode) |
| TV Screen Resolution | 4K (3840 x 2160) |
| TV Image Processor | NQ4 AI Gen3 Processor |
| TV Refresh Rate | 100Hz |
| Motion Technology/Rate | 144Hz |
| Screensaver | Yes |
| TV Speaker Type | 2.0.2CH |
|---|---|
| Speaker Output | 40W |
| Bluetooth Audio | Yes |
| Bluetooth Version (TV Audio) | v5.3 |
| HDMI Port | 5 x HDMI Ports |
|---|---|
| USB Port (TV) | 2 x USB-A & 1 x USB-C |
| TV Design | LS03F The Frame Pro Series - 2025 |
|---|---|
| TV Stand Type | 2 x Support Legs |
| Product Height with Stand | 1685.3 mm |
| Product Width with Stand | 995.3 mm |
| Product Depth with Stand | 319.8 mm |
| Product Weight with Stand | 30.9 kg |
| TV Features |
|
| Streaming Services (Built-in) |
|
|---|---|
| Apps (Built-in) |
|
| TV Operating System | Tizen OS |
| Firmware Update | Yes |
| Remote Control | Included |
|---|---|
| Remote Battery Type | Not Required |
| Remote Control Type | SolarCell Remote |
| Microphone (for voice control) | Yes |
| Voice Commands | Yes |
|---|---|
| Voice Assistant Type | Bixby & Alexa |
| Amazon Alexa Compatible | Yes |
| Amazon Alexa Built-in | Yes |
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | SmartThings, Phillips Hue, Xbox App |
| Assembly Type | Ready To Assemble |
|---|---|
| Installation Type | Freestanding or Wall Mountable |
| Wall Mount Option | Yes - Included | VESA Mount Available Separately |
| Mount Kit | VESA Mount - 400 x 400 mm |
| Height | 965.4 mm |
|---|---|
| Width | 1685.3 mm |
| Depth | 26.9 mm |
| Product Weight | 30.7 kg |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###

















