- Cart is empty
Sony 85" BRAVIA 7 Smart 4K QLED Mini-LED TV (2024) with Google TV OS
Sony 85" BRAVIA 7 Smart 4K QLED Mini-LED TV (2024) with Google TV OS
Available on 50 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $5,499 (excluding fees). Min purchase of $1,500 applies. Offer ends 19/05/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Extended Range Item | Available by Special Order Only
Delivery expectation: 2-4 weeks
This item is available by special order and may not be stocked in stores.
Purchase online today to secure your product. For more information, please
contact your local Harvey Norman store.
Upgrade your entertainment experience with the Sony 85" BRAVIA 7 Smart 4K Google QLED Mini-LED TV! A great choice for your home theatre, this nifty appliance boasts an array of advanced features such as an XR Processor, XR Motion Clarity, HDR10, HLG, Dolby Vision, XR TRILUMINOS PRO, and Live Colour Technology. It also highlights a powerful sound system comprising four built-in speakers, two Bass Reflex full-range drivers, and two tweeters to provide a well-rounded entertainment experience. To top it off, this unit showcases a Seamless Edge design partnered with an Underlay Stand to give it a clean, contemporary look that fits perfectly into your living area.
Key Overview
Product Highlights
*Streaming services plans and subscription fees may apply.
**Purchase an eligible TV and register for SONY PICTURES CORE by February 23, 2026, to be eligible for promotion offers. Available movies are subject to change. Terms and conditions apply, for more details see https://www.sony.net/sony-pictures-core.
| Brand | Sony |
|---|---|
| Product Type | QLED TV |
| Model Number | K85XR70 |
| Colour | Black |
| Series | Series 7 |
|---|---|
| Family | BRAVIA |
| Release Year | 2024 |
| Energy Star Rating | 4.5 Star |
|---|---|
| Energy Consumption | 838 kWh/year |
| TV Screen Size | 85" |
|---|---|
| TV Screen Type | QLED (Quantum dot LED) |
| TV Panel Technology | Direct Mini-LED |
| TV Screen Resolution | 4K (3840 x 2160) |
| TV Image Processor | XR Processor |
| TV Refresh Rate | 120Hz |
| Motion Technology/Rate | XR Motion Clarity, Auto Mode |
| HDR Type | HDR10, HLG, Dolby Vision |
| Picture Mode | Vivid, Standard, Cinema, Professional, Calm, Photo, IMAX Enhanced, Dolby Vision (Vivid/Bright/Dark/Game), FPS Game, RTS Game |
| Screen Lighting | Mini-LED Lighting |
| Screen Colour | XR TRILUMINOS PRO, Live Colour Technology |
| Speaker Quantity | 4 x Built-In Speakers |
|---|---|
| TV Speaker Type | 2 x Full Range Drivers (Bass Reflex), 2 x Tweeters |
| Surround Sound Format | 3D Surround Upscaling |
| Speaker Output | 40W Total (4 x 10W) |
| Music Playback Format | MP3, ASF(WMA), LPCM, WAV, MP4AAC, FLAC, AC4, ogg, AAC |
| Bluetooth Audio | Yes |
| Bluetooth Version (TV Audio) | v5.3 |
| HDMI Port | 4 x HDMI (Supports CEC, eARC, ARC, VRR, ALLM, 4K 120) |
|---|---|
| USB Port (TV) | 2 x USB Ports |
| Digital Sound Port Quantity | 1 x Sound Port |
| Digital Audio Output | 1 x Optical Out |
| Ethernet Port | 1 x LAN |
| Connectivity | Bluetooth (v5.3), Wi-Fi (v6) & LAN |
| Radio Frequency (RF) In | 1 x Terrestrial/Cable In |
| TV Design | Seamless Edge Design |
|---|---|
| TV Stand Type | 2 x Feet |
| Product Height with Stand | 1111 mm |
| Product Width with Stand | 1891 mm |
| Product Depth with Stand | 474 mm |
| Product Weight with Stand | 50.7 kg |
| TV Features |
|
| Streaming Services (Built-in) |
|
|---|---|
| Apps (Built-in) |
|
| TV Operating System | Google TV |
| Tuner | UHF Tuner |
|---|
| Remote Control | Included |
|---|---|
| Remote Battery Type | AAA Battery |
| Remote Control Type | Standard Remote |
| Microphone (for voice control) | Yes |
| Voice Commands | Yes |
|---|---|
| Voice Assistant Type | Google Assistant |
| Amazon Alexa Compatible | Yes |
| Google Assistant Built-in | Yes |
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | Google TV Play Store |
| Assembly Type | Ready To Assemble |
|---|---|
| Installation Type | Freestanding or Wall Mountable |
| Wall Mount Option | Yes |
| Mount Kit | VESA Mount - 400 x 400 mm (Sold Separately) |
| Type of Connection | 10A Plug & Lead |
|---|---|
| Power Cable Length | 1.5 m |
| Wattage/Voltage | A220V-240V AC 50/60Hz |
| Fuse Rating | 10A |
| Current Consumption | 0.5 |
| Height | 1087 mm |
|---|---|
| Width | 1891 mm |
| Depth | 57 mm |
| Product Weight | 48.6 kg |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###

















