- Cart is empty
Pricing Terms
Special pricing is valid until 05/05/2026.
Available on 50 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $2,399 (excluding fees). Min purchase of $1,500 applies. Offer ends 19/05/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Clearance Item | Not available in all stores
Stocks are limited and not available in all stores. Purchase online or instore today to secure your product. Availability can change quickly – please contact your local store or use our Contact Us page for the most up‑to‑date information.
Revel in ultimate visual clarity brought by the TCL 65" C8K Premium Smart 4K QD-Mini-LED TV (2025) with Google TV OS. Delivering brilliant 4K resolution, this appliance features QLED technology, an AiPQ Pro Processor, a 6.5 ms response rate, a 144 Hz refresh rate, HDR10+, and more. It also integrates built-in Bang & Olufsen speakers, Dolby Atmos, and DTS Virtual: X, allowing you to enjoy a well-rounded entertainment experience. Plus, this unit showcases a slim build and virtually ZeroBorder, making it a modern focal point in your living room.
Key Overview
Product Highlights
*Subscriptions to streaming services are sold separately.
| Brand | TCL |
|---|---|
| Product Type | QLED TV |
| Model Number | 65C8K |
| Colour | Black |
| Series | C8K Series |
|---|---|
| Family | Premium |
| Release Year | 2025 |
| Energy Star Rating | 5.0 Star |
|---|---|
| Energy Consumption | 450 kWh/year |
| TV Screen Size | 65" |
|---|---|
| TV Screen Type | QLED (Quantum dot LED) |
| TV Panel Technology | Direct Mini-LED Pro |
| TV Screen Resolution | 4K (3840 x 2160) |
| TV Image Processor | AiPQ Pro Processor |
| Response Rate | 6.5ms |
| TV Refresh Rate | 144Hz |
| Motion Technology/Rate | 200 CMR, 144Hz VRR, FreeSync Premium Pro |
| HDR Type | HDR10+ |
| Picture Mode | Vivid, Standard, Sport, Filmaker Mode, Movie, Game, PC, Intelligent, IMAX |
| Dimming | Full Array Local Dimming |
| Screen Lighting | Mini-LED |
| Screen Colour | Quantum Dot Wide Colour Gamut |
| Screensaver | Yes |
| TV Speaker Type | Bang & Olufsen Audio |
|---|---|
| TV Sound Mode | Custom, Movie, Speech, Music, Game, Night, Sport |
| Surround Sound Format | Dolby Atmos, DTS Virtual-X |
| Speaker Output | 90W |
| Bluetooth Audio | Yes |
| Bluetooth Version (TV Audio) | v5.4 |
| HDMI Port | 4 x HDMI Inputs (2.1) & HDCP2.2 |
|---|---|
| USB Port (TV) | 1 x USB (3.0), 1 x USB (2.0) |
| Digital Audio Output | 1 x Optical SPDIF Out, 1 x HDMI-eARC |
| Ethernet Port | 1 x LAN |
| Connectivity | Bluetooth (v5.4), Wi-Fi (v6) & LAN |
| TV Design | C8K Series - 2025 |
|---|---|
| TV Stand Type | 1 x Pedestal Stand |
| Product Height with Stand | 860 mm |
| Product Width with Stand | 1434 mm |
| Product Depth with Stand | 368 mm |
| Product Weight with Stand | 23.1 kg |
| TV Features |
|
| Streaming Services (Built-in) |
|
|---|---|
| Apps (Built-in) |
|
| TV Operating System | Google TV OS |
| Remote Control | Included |
|---|---|
| Remote Battery Type | AAA Battery |
| Remote Control Type | RC833A Remote |
| Microphone (for voice control) | Yes |
| Voice Commands | Yes |
|---|---|
| Voice Assistant Type | Google Assistant |
| Google Assistant Built-in | Yes |
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | Google TV App |
| Assembly Type | Ready To Assemble |
|---|---|
| Installation Type | Freestanding or Wall Mountable |
| Wall Mount Option | Yes - Available Separately |
| Mount Kit | VESA Mount - 300 x 300 mm |
| Wattage/Voltage | AC 100V-240V 50/60Hz |
|---|
| Height | 824 mm |
|---|---|
| Width | 1434 mm |
| Depth | 50 mm |
| Product Weight | 21.1 kg |
| Manufacturers | 36 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Special pricing is valid until 05/05/2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###

















