- Cart is empty
Westinghouse 60cm Built-In Double Oven - Stainless Steel (WVE6565SD)
Westinghouse 60cm Built-In Double Oven - Stainless Steel (WVE6565SD)
Available on 50 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $2,199 (excluding fees). Min purchase of $1,500 applies. Offer ends 19/05/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Extended Range Item | Available by Special Order Only
Delivery expectation: 2-4 weeks
This item is available by special order and may not be stocked in stores.
Purchase online today to secure your product. For more information, please
contact your local Harvey Norman store.
Craft diverse and tasty dishes for the whole family using the Westinghouse 60cm 5 + 1 Function Built-In Double Oven! A great choice for your modern kitchen, this nifty appliance offers a separate grill and multiple functions that heat, defrost, bake, and fan-forced cook various meals. It is also convenient to use, as it comes with a programmable timer, knob control, and easy guide racks.
Key Overview
Product Highlights
| Brand | Westinghouse |
|---|---|
| Product Type | Built-In Ovens |
| Model Number | WVE6565SD |
| Colour | Stainless Steel |
| Oven Capacity (Gross) | 80L |
|---|---|
| Oven Capacity (Net) | 72L |
| Oven Type | Built-In Double Oven |
|---|---|
| Convection Type | Single-fan with Heating Element |
| Single/Double Oven | Double Oven |
| Number of Oven Trays | 2 |
| Number of Oven Rack Height Positions | 5 x Rack Height Positions |
| Oven Cooking Modes | Grill, Rapid Heat, Defrost, Base Heat, Bake/Pizza, Fan Forced Cooking |
| Grill Power | 1100 W |
| Oven Feature |
|
| Cavity 1 - Position | Top Oven |
|---|---|
| Cavity 1 - Function Type | Multifunction Oven |
| Cavity 1 - Number of Functions | 5 x Functions |
| Cavity 1 - Gross/Net Capacity | 80L Gross / 72L Net |
| Cavity 2 - Position | Bottom Oven |
| Cavity 2 - Function Type | Grill |
| Cavity 2 - Number of Functions | 1 x Function |
| Cavity 2 - Gross/Net Capacity | 42L Gross / 38L Net |
| Number of Temperature Settings | 6 x Temperature Settings |
|---|---|
| Heat Up Time | 12-15 minutes to preheat to 180°C |
| Default Door Hinge | Bottom |
|---|---|
| Door Type | Drop-Down Door |
| Door Handle Type | Bar Handle |
| Door Design | Drop Down, Removable Door, Removable Inner Glass Panes, Cool Door |
| Door Lock | Yes |
| Control Panel Type | Dial Control Panel |
|---|---|
| Location of Control Panel | Top Front of Oven |
| Number of Fan | 1 x Fan |
|---|---|
| Cooling Fan | Yes |
| Lighting Type | LED Lighting |
|---|---|
| Internal Lighting | Yes |
| Light Position | Side & Rear |
| Number of Lights | 4 x Lights |
| Lighting Power | 25 W |
| Cleaning Type |
|
|---|
| Child Lock | Yes |
|---|---|
| Safety Cut Off | Yes |
| Display Type | LCD Display |
|---|
| Assembly Type | Installer Required |
|---|---|
| Installation Type | Built-In |
| Type of Connection | Hardwired |
|---|---|
| Power Cable Length | 2.1 m |
| Power Indicator | Yes |
| Auto Power Off | Yes |
| Height | 890 mm |
|---|---|
| Width | 596 mm |
| Depth | 573 mm |
| Product Weight | 55 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###










