- Cart is empty
Electrolux 14 Place Setting Built-Under Dishwasher - Stainless Steel (ESF97400ROX)
Electrolux 14 Place Setting Built-Under Dishwasher - Stainless Steel (ESF97400ROX)
Available on 50 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $2,799 (excluding fees). Min purchase of $1,500 applies. Offer ends 19/05/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Extended Range Item | Available by Special Order Only
Delivery expectation: 2-4 weeks
This item is available by special order and may not be stocked in stores.
Purchase online today to secure your product. For more information, please
contact your local Harvey Norman store.
Say goodbye to manual dish cleaning and enjoy spotless plates with the Electrolux 14 Place Setting Built-Under Dishwasher! This appliance features SatelliteClean, ExtraPower, and ExtraHygiene, and GlassCare technology for worry-free operations and spotless results. It also features a MaxiFlex drawer that optimises space for all your dishware and utensils. Plus, a smart Beam-on-Floor light shows the wash progress at a glance, so you’ll know exactly when your dishes are done.
Key Overview
Product Highlights
| Brand | Electrolux |
|---|---|
| Product Type | Built Under Dishwasher |
| Model Number | ESF97400ROX |
| Colour | Stainless Steel |
| Dishwasher Capacity | 14 Place Setting |
|---|
| Energy Star Rating | 3.5 Star |
|---|---|
| Energy Consumption | 273 kWh/year |
| Water Rating (WELS: Water Efficiency Labelling and Standards) | 5 Star |
|---|---|
| Water Consumption | 11.2 L per wash |
| Water Supply | Hot or Cold Water Supply Required |
| Number of Spray Arm | 3 |
|---|---|
| Dispensers | Detergent & Rinse Aid Dispensers |
| Removable Worktop | No |
| Dishwasher Feature |
|
| Number of Racks | 3 x Racks |
|---|---|
| Upper Rack Feature | Soft Spikes for Tall Glasses. Foldable Glass Rack. Height Adjustable |
| Lower Rack Feature | Comfort Lift |
| Cutlery Rack/Tray Feature | MaxiFlex Cutlery & Utensil Tray |
| Cutlery Basket | Available Separately |
| Drying Method | Natural Air Circulation Drying |
|---|---|
| Drying System | Air Dry + Self-Opening Door |
| Default Door Hinge | Bottom |
|---|---|
| Door Type | Pull-Down Door |
| Door Handle Type | Recessed Handle |
| Control Panel Type | Touch Pad Panel |
|---|---|
| Location of Control Panel | Internal - Top of Door |
| Lighting Type | LED Lighting |
|---|---|
| Internal Lighting | Yes |
| Noise Level | 44 dB |
|---|
| Filter Type | Drain Filter |
|---|---|
| Filter Feature |
|
| Filter Maintenance | We recommend that the drain filter and filter plate are removed and cleaned once a month or whenever there is evidence of food particles. |
| Number of Wash Programs | 8 x Wash Programs |
|---|---|
| Wash Programs | Quick 30 Min, Regular 90 Min, AUTO Sense, Machine Care, Rinse & Hold, Light 60 Min, Heavy 160 Min, ECO 180 Min |
| Extras Programs | ExtraHygiene, GlassCare, ExtraPower |
| Safety Feature | Aqua Control Water Safety System |
|---|
| Assembly Type | Professional Installer Recommended |
|---|---|
| Installation Type | Built-Under Install - Qualified Cabinetry Maker, Plumber & Electrician Recommended |
| Plumbing Requirements | Hot or Cold Water Supply Required |
| Height | 818 mm |
|---|---|
| Width | 596 mm |
| Depth | 570 mm |
| Product Weight | 46 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###