- Cart is empty
Panasonic 15 Place Setting Freestanding Dishwasher - Stainless Steel (NP-6V3MUQNZ)
Panasonic 15 Place Setting Freestanding Dishwasher - Stainless Steel (NP-6V3MUQNZ)
Available on 36 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $1,099 (excluding fees). Min purchase of $500 applies. Offer ends 30/06/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Extended Range Item | Available by Special Order Only
Delivery expectation: 2-3 weeks
This item is available by special order and may not be stocked in stores.
Purchase online today to secure your product. For more information, please
contact your local Harvey Norman store.
Make post-meal cleanups a breeze with the Panasonic 15 Place Setting Freestanding Dishwasher. Ready to bring efficiency and convenience right into your kitchen, this appliance boasts 8 wash programs and multiple handy compartments. It also employs an intuitive capacitive touch control panel for seamless operations. Plus, this unit offers a generous capacity with an adjustable rack height to accommodate different-sized dishes.
Key Overview
Product Highlights
| Brand | Panasonic |
|---|---|
| Product Type | Dishwashers |
| Model Number | NP-6V3MUQNZ |
| Colour | Silver |
| Dishwasher Capacity | 15 Place Setting |
|---|
| Energy Star Rating | 3.5 Star |
|---|---|
| Energy Consumption | 293 kWh/year |
| Water Rating (WELS: Water Efficiency Labelling and Standards) | 4.5 Star |
|---|---|
| Water Consumption | 13.5 L per wash |
| Water Pressure | 0.04 - 1.0 Mpa |
| Water Supply | Cold Water Supply Required |
| Water Valves | Standard water connection, screws on to a cold water outlet (3/4 inch) |
| Dishwasher Type | Freestanding Dishwashers |
|---|---|
| Dishwashing Option |
|
| Number of Spray Arm | 1 |
| Dispensers | Detergent & Rinse Aid |
| Tub Material | Stainless Steel |
| Dishwasher Feature |
|
| Number of Racks | 2 x Racks |
|---|---|
| Upper Rack Feature | Adjustable Upper Rack, Foldable Cup Rack |
| Lower Rack Feature | Foldable Spikes/Tines |
| Cutlery Basket | Included |
| Cutlery Basket Feature | Detachable Cutlery Basket |
| Temperature Range (°C) | 40°C - 75°C |
|---|
| Default Door Hinge | Bottom |
|---|---|
| Lid / Door Material | Stainless Steel |
| Door Handle Type | Hidden Handle |
| Door Design | Stainless Steel |
| Control Panel Type | Capacitive Touch Control Panel |
|---|---|
| Location of Control Panel | Front of Dishwasher |
| Pause Cycle | Yes |
|---|---|
| Number of Wash Programs | 8 x Wash Programs |
| Wash Programs | ECO, Auto, Intensive, Heavy, 90 Min, Glass, Rapid, Soak |
| Child Lock | Yes |
|---|
| Installation Type | Freestanding |
|---|---|
| Plumbing Requirements | Cold Water Supply Required |
| Type of Connection | 10A Plug |
|---|---|
| Power Indicator | Yes |
| Wattage/Voltage | AC220 - 240 V, 50 Hz |
| Height | 845 mm |
|---|---|
| Width | 598 mm |
| Depth | 610 mm |
| Product Weight | 41.5 kg |
| Packaged Width | 64.5 cm |
|---|---|
| Packaged Depth | 67.2 cm |
| Packaged Height | 89 cm |
| Packaged Weight | 48 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###






