- Cart is empty
Haier 60cm Freestanding Oven with 4 Zone Ceramic Cooktop - Stainless Steel (500 Series/ HOR60S9CESX1)
Haier 60cm Freestanding Oven with 4 Zone Ceramic Cooktop - Stainless Steel (500 Series/ HOR60S9CESX1)
Available on 36 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $1,499 (excluding fees). Min purchase of $500 applies. Offer ends 30/06/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Clearance Item | Not available in all stores
Stocks are limited and not available in all stores. Purchase online or instore today to secure your product. Availability can change quickly – please contact your local store or use our Contact Us page for the most up‑to‑date information.
Extended Range Item | Available by Special Order Only
Delivery expectation: 2-4 weeks
This item is available by special order and may not be stocked in stores.
Purchase online today to secure your product. For more information, please
contact your local Harvey Norman store.
Optimise your kitchen space using the Haier 60cm Freestanding Oven with Ceramic Cooktop! A practical investment for your home, this appliance boasts a sizeable 82L oven and four cooking zones that let you craft multiple dishes simultaneously. It also offers nine functions, ensuring it can handle your day-to-day cooking, baking, defrosting, and grilling needs.
Key Overview
Product Highlights
*Matching Haier Rangehood sold separately.
| Brand | Haier |
|---|---|
| Product Type | Freestanding Ovens |
| Model Number | HOR60S9CESX1 |
| Colour | Stainless Steel |
| Series | 500 Series |
|---|
| Oven Capacity (Gross) | 82L |
|---|---|
| Oven Type | Ceramic Freestanding Oven |
|---|---|
| Single/Double Oven | Single Oven |
| Number of Oven Trays | 1 |
| Number of Oven Rack Height Positions | 7 x Rack Height Positions |
| Number of Oven Functions | 9 x Oven Functions |
| Oven Cooking Modes | Bake, Classic Bake, Classic Bake With Fan, Defrost, Fan Bake, Fan Forced, Fan Grill, Grill, Max Grill |
| Oven Settings | Automatic Cooking/Minute Timer |
| Grill Power | 2000W |
| Oven Feature |
|
| Cooktop Size | 60 cm |
|---|---|
| Cooktop Surface Type | Ceramic Cooktop |
| Cooktop Surface Material | Glass Material |
| Number of Burners (Zones) | 4 x Cooking Zones |
|---|
| Temperature Range (°C) | 50–250 °C |
|---|
| Default Door Hinge | Bottom |
|---|---|
| Door Type | Pull-Down Door |
| Door Handle Type | Bar Handle |
| Door Design | Triple Glazed Glass Door, Removable Oven Door & Inner Glass |
| Control Panel Type | Touch & Dial Control Panel |
|---|---|
| Location of Control Panel | Top Front of Oven |
| Cooling Fan | Yes |
|---|
| Internal Lighting | Yes |
|---|---|
| Light Position | Sides |
| Number of Lights | 2 x Lights |
| Cleaning Type |
|
|---|---|
| Cleaning Feature | Self-Cleaning Catalytic Side Panels |
| Safety Feature | Non-tip Shelves, Cool-to-Touch Door |
|---|
| Assembly Type | Installer Required |
|---|---|
| Installation Type | Freestanding - Qualified Electrician Required for Hardwiring |
| Type of Connection | Hardwired |
|---|---|
| Wattage/Voltage | 220-240V, 50Hz |
| Height | 900 mm |
|---|---|
| Width | 595 mm |
| Depth | 600 mm |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###
