- Cart is empty
Bosch 9kg Heat Pump Condenser Dryer - White (Series 6/ WQG24200AU)
Bosch 9kg Heat Pump Condenser Dryer - White (Series 6/ WQG24200AU)
Available on 50 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $1,618 (excluding fees). Min purchase of $1,500 applies. Offer ends 19/05/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Simplify your laundry-drying routine with the Bosch 9kg 14 Program Heat Pump Condenser Dryer. This unit is equipped with ActiveAir Heat Pump technology, multiple different drying programs, an AutoDry function, and a SensitiveDrying System, making it a practical addition to modern households. It also has an AntiVibration design and Easy Clean Filter that offers reduced noise, long-lasting performance, and hassle-free maintenance. Say goodbye to the inconvenience of traditional drying and experience the excellence of Bosch technology!
Key Overview
Product Highlights
| Brand | Bosch |
|---|---|
| Product Type | Heat Pump Dryer |
| Model Number | WQG24200AU |
| Colour | White |
| Series | Series 6 |
|---|
| Load Capacity | 9 KG |
|---|---|
| Drying Capacity | 9 KG |
| Large Capacity |
| Energy Star Rating | 7 Star |
|---|---|
| Energy Consumption | 170 kWh/year |
| Reminder / Indicators |
|
|---|---|
| Drying Sensors |
|
| Drying Feature |
|
| Drying Method | Energy Efficient Recycled Warm Air + Lower Temperatures + Excess Moisture Is Condensed & Removed |
|---|---|
| Drying System | Heat Pump + Condenser Drying System |
| Number of Dry Cycles | 14 x Drying Programs |
| Drying Programs | Cottons, Shirts/Blouses, Cotton Eco, Down Wear, Delicates, Towels, Mixed Load Program, Super 40minute Program, Sportswear Program, Quilt/Duvet, Easy Care, Wool Finish, Timed Program Cold, Timed Program Warm |
| Dryness Settings | Iron Dry, Cupboard Dry, Cupboard Dry+ |
| Sensor Drying | Yes |
| Delay Start | Yes |
|---|
| Default Door Hinge | Right |
|---|---|
| Door Type | Side Swing Door |
| Door Design | NewValue Door with Cover Glass |
| Control Panel Type | Dial & Touch Button Panel |
|---|
| Type of Motor | ASM Motor |
|---|---|
| Noise Level | 64 dB |
| Noise Features | AntiVibration Side Panels reduce vibrations and ensure greater stability during the drying process. |
| Filter Type | Lint & Condenser Filters |
|---|---|
| Number of Filters | 2 x Filters |
| Filter Feature |
|
| Filter Maintenance | It’s recommended to clean the lint filter after every load. Keeping the filter clean will help prevent buildup and maintain optimal performance. |
| Exhaust Vent Location | Front Exhaust |
|---|---|
| Vent Type | No External Venting Required |
| Pause Cycle | Yes |
|---|
| Child Lock | Yes |
|---|
| Display Type | LED Display with White Coloured Text |
|---|
| Assembly Type | Professional Installer Recommended |
|---|---|
| Installation Type | Slide-Under, Side-by-Side, Freestanding or Stackable |
| Plumbing Requirements | Drain Hose Kit Included |
| Wall Mount Option | No |
| Stacking Kit Option | Yes - Available Separately |
| Compatible Stacking Kit Model Number | WTZ20410 - Stacking Kit | WTZ11400 - Stacking Kit with Slide Out Shelf |
| Type of Connection | AU/NZ Plug |
|---|---|
| Power Cable Length | 1.45 m |
| Wattage/Voltage | 625 w, 220-240 v, 50 Hz |
| Fuse Rating | 10A |
| Height | 842 mm |
|---|---|
| Width | 598 mm |
| Depth | 613 mm |
| Product Weight | 49.5 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###








