- Cart is empty
Pricing Terms
Special pricing is valid until 02/06/2026.
Whirlpool 9kg Heat Pump Condenser Dryer - White (WHP80250)
Whirlpool 9kg Heat Pump Condenser Dryer - White (WHP80250)
Available on 36 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $999 (excluding fees). Min purchase of $500 applies. Offer ends 30/06/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Revolutionise the way you experience laundry care with the Whirlpool 9kg 9 Program FreshCare+ Heat Pump Condenser Dryer. This versatile appliance boasts a powerful Heat Pump Technology, 6th Sense Intelligence, FreshCare+, and SoftMove function to deliver optimum yet gentle drying performance. With its selection of drying cycles and programs, this unit can tackle a wide range of fabrics, ensuring that all your drying needs are met. Whether you're a busy household with a mountain of laundry or a minimalist seeking for a gentle drying solution, this Whirlpool dryer is a match for you!
Key Overview
Product Highlights
| Brand | Whirlpool |
|---|---|
| Product Type | Heat Pump Dryer |
| Model Number | WHP80250 |
| Colour | White |
| Load Capacity | 9 KG |
|---|---|
| Large Capacity |
| Energy Star Rating | 8 Star |
|---|---|
| Energy Consumption | 152 kWh/year |
| Fabric Type Selection | Eco Cotton, Bed Linen, Shirts, Sport, Duvet, Jeans |
|---|---|
| Reminder / Indicators |
|
| Drying Sensors |
|
| Drying Feature |
|
| Drying Method | Heat Pump Drying |
|---|---|
| Number of Dry Cycles | 9 x Drying Programs |
| Drying Programs | Eco Cotton, Mixed, Bed Linen,Shirts, Sport, Duvet, Jeans, Easy Ironing, Refresh |
| Dryness Settings | Iron Dry, Hanger Dry, Cupboard Dry, Extra Dry |
| Sensor Drying | Yes |
| Dryer Lint Filter Position | Front Pocket |
| Delay Start | Yes |
|---|---|
| Smart Laundry Feature |
|
| Temperature Features |
|
|---|
| Default Door Hinge | Right |
|---|---|
| Door Type | Side-Swing Door |
| Type of Opening | Door |
| Lid / Door Material | Plastic |
| Door Design | White with Chrome Trim |
| Door Lock | Yes |
| Control Panel Type | LCD Control Panel |
|---|---|
| Control Functions | On/Off, Program Selector, Temp, Spin, Delay, Start/Pause, Option, Key Lock |
| Location of Control Panel | Top Front Centre Location of Control Panel |
| Cabinet Material | Painted Galvanized Steel Cabinet |
|---|---|
| Cabinetry Dimensions (WxHxD) | 649 (mm) Depth |
| Exterior Cabinet Colour | White Exterior |
| Type of Motor | Inverter Motor |
|---|---|
| Noise Level | 64 dBA |
| Exhaust Vent Location | \\ |
|---|
| Spin Tub Material | Stainless Steel Tub |
|---|
| Pause Cycle | Yes |
|---|
| Child Lock | Yes |
|---|---|
| Safety Feature | Safety Lock |
| Display Type | LCD Display |
|---|
| Assembly Type | No Assembly Required |
|---|---|
| Installation Type | Freestanding |
| Wall Mount Option | No |
| Type of Connection | 10A Plug & Lead |
|---|---|
| Power Cable Length | 1.5 m |
| Power Indicator | Yes |
| Wattage/Voltage | AC220 - 240 V, 50/60 Hz |
| Fuse Rating | 10A |
| Auto Power Off | Yes |
| Height | 849 mm |
|---|---|
| Width | 595 mm |
| Depth | 649 mm |
| Product Weight | 42 kg |
| Manufacturers | 60 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Special pricing is valid until 02/06/2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###










