- Cart is empty
Bosch 9kg Front Loader Washing Machine - White (Series 4/ WAN24126AU)
Bosch 9kg Front Loader Washing Machine - White (Series 4/ WAN24126AU)
Available on 50 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $1,899.00 (excluding fees). Min purchase of $1,500 applies. Offer ends 19/05/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Extended Range Item | Available by Special Order Only
Delivery expectation: 2-4 weeks
This item is available by special order and may not be stocked in stores.
Purchase online today to secure your product. For more information, please
contact your local Harvey Norman store.
Transform your day-to-day laundry routines using the Bosch 9kg 11 Program Front Loading Washing Machine! Engineered to deliver optimal wash, this appliance packs an array of advanced features such as Iron Assist, EcoSilence Drive, Active Water Plus, and Speed Perfect. It is also convenient to use, featuring integrated TouchControl buttons and a large LED display. Plus, it comes with a wide range of programs to suit different loads.
Key Overview
Product Highlights
*The time difference between the duration of Easy Care Programme 40°C and the duration of Easy Care Programme 40°C, when using the Speed Perfect option.
| Brand | Bosch |
|---|---|
| Product Type | Front Load Washing Machine |
| Model Number | WAN24126AU |
| Colour | White |
| Made in | Poland |
| Series | Series 4 |
|---|
| Load Capacity | 9 KG |
|---|---|
| Washing Capacity | 9 KG |
| Large Capacity |
| Energy Star Rating | 5 Star |
|---|---|
| Energy Consumption | 210 kWh/year |
| Water Rating (WELS: Water Efficiency Labelling and Standards) | 4.5 Star |
|---|---|
| Water Consumption | 78 L per wash |
| Water Supply | Cold Water Supply Only |
| Washing Machine Feature |
|
|---|
| Delay Start | Yes |
|---|---|
| Dispensers | Detergent, Softener & Pre-Wash Dispensers |
| Temperature Range (°C) | Cold to 90°C |
|---|---|
| Temperature Features |
|
| Default Door Hinge | Left |
|---|---|
| Door Type | Side-Swing Door |
| Lid / Door Material | Tempered Glass Door |
| Door Design | Silver Ring Design |
| Door Lock | Yes |
| Control Panel Type | Dial & Touch Panel |
|---|---|
| Location of Control Panel | Top Front of Washing Machine |
| Type of Motor | BLDC Motor |
|---|---|
| Noise Level | 47 dB |
| Pause Cycle | Yes |
|---|---|
| Number of Wash Programs | 11 x Wash Programs |
| Wash Programs | Cottons Eco, Pre-Wash, Cottons Program Cold To 90°C, Easy Care, Shirts/Blouses, Hygiene Plus, Easy Care Plus, Quick Wash/Mixture,, Rinse, Super 15 Min / Super 30 Min, Delicates/Silk Cold To 40°C, Wool Hand Wash Cold To 40°C |
| Extras Programs | Drum Clean, Iron Assist - With Added Steam For Wrinkle Reduction, Spin/Drain |
| Number of Spin Speed | 5 x Spin Speeds |
|---|---|
| Spin Speed | 400 - 1200 RPM |
| Max Spin Speed | 1200 RPM |
| Rinse Hold | Yes |
| Variable Spin Speed | Yes |
| Child Lock | Yes |
|---|---|
| Safety Cut Off | Yes |
| Safety Feature | Aquasecure Hose |
| Assembly Type | Professional Installer Recommended |
|---|---|
| Installation Type | Freestanding |
| Plumbing Requirements | Cold Water Supply Only |
| Type of Connection | 10A Plug & Lead |
|---|---|
| Power Cable Length | 1.6 m |
| Power Indicator | Yes |
| Wattage/Voltage | 220-240V 50Hz |
| Fuse Rating | 10A |
| Height | 845 mm |
|---|---|
| Width | 598 mm |
| Depth | 590 mm |
| Product Weight | 71.2 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###





