- Cart is empty
Bosch 9kg Front Loader Washing Machine - White (Series 8/ WGG244A0AU)
Bosch 9kg Front Loader Washing Machine - White (Series 8/ WGG244A0AU)
Available on 50 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $2,359 (excluding fees). Min purchase of $1,500 applies. Offer ends 19/05/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Enjoy effortless laundry routines with the Bosch 9kg 14 Program Front Loading Washing Machine! A top-notch appliance for your home, this machine streamlines your laundry chores with its advanced features, including i-DOS Automatic Dosing, Active Water Plus, VarioDrum, and EcoSilence Drive motor. Additionally, it boasts a wide range of programs tailored to your everyday laundry needs.
Key Overview
Product Highlights
*Difference between the duration of the Easy Care program at 40°C and the duration of the Easy Care program at 40°C with SpeedPerfect. The duration of time saved varies based on load size.
**Cold Water Supply Required.
| Brand | Bosch |
|---|---|
| Product Type | Front Load Washing Machine |
| Model Number | WGG244A0AU |
| Colour | White |
| Series | Series 8 |
|---|
| Load Capacity | 9 KG |
|---|---|
| Washing Capacity | 9 KG |
| Large Capacity |
| Energy Star Rating | 5 Star |
|---|---|
| Energy Consumption | 215 kWh/year |
| Water Rating (WELS: Water Efficiency Labelling and Standards) | 4.5 Star |
|---|---|
| Water Consumption | 78 L per wash |
| Water Supply | Cold Water Supply Required |
| Washing Machine Feature |
|
|---|
| Delay Start | Yes |
|---|---|
| Dispensers | Detergent and Fabric Softener |
| Temperature Range (°C) | 30-90 °C |
|---|
| Default Door Hinge | Left |
|---|---|
| Door Type | Side-Swing Door |
| Control Panel Type | Top Front of Washing Machine |
|---|---|
| Location of Control Panel | Dial & Touch Panel |
| Lighting Type | LED Lighting |
|---|---|
| Internal Lighting | Yes |
| Type of Motor | EcoSilence Drive Motor |
|---|---|
| Noise Level | 45-74 dB |
| Number of Wash Programs | 14 x Wash Programs |
|---|---|
| Wash Programs | Cottons Eco, Cottons Program Cold to 90 °C, Easy Care, AllergyPlus, Automatic 30 °C Wash, Drum Clean, Shirts/Blouses, Spin/Drain, Quick Wash/Mix, Sportswear, Rinse, Super 15 Min/Super 30 Min, Delicates/Silk Cold to 40 °C and Wool Hand Wash Cold to 40 °C |
| Extras Programs | 4 x Extras Programs Due to Stain Options |
| Number of Spin Speed | 5 x Spin Speeds |
|---|---|
| Spin Speed | 400-1400 RPM |
| Max Spin Speed | 1400 RPM |
| Variable Spin Speed | Yes |
| Child Lock | Yes |
|---|---|
| Safety Feature | Aqua Protection Plus anti-flood protection with self-sealing hose, Minimises the risk of flooding |
| Display Type |
|---|
| Assembly Type | Professional Installer Recommended |
|---|---|
| Installation Type | Freestanding |
| Plumbing Requirements | Cold Water Supply Required |
| Type of Connection | AU/NZ Plug |
|---|---|
| Power Cable Length | 1.6 m |
| Power Indicator | Yes |
| Wattage/Voltage | 220-240 V |
| Height | 848 mm |
|---|---|
| Width | 598 mm |
| Depth | 590 mm |
| Product Weight | 75.9 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###









