- Cart is empty
Whirlpool 10kg Front Loader Washing Machine - White (FDLR10250)
Whirlpool 10kg Front Loader Washing Machine - White (FDLR10250)
Available on 36 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $1,449 (excluding fees). Min purchase of $500 applies. Offer ends 30/06/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Clearance Item | Not available in all stores
Stocks are limited and not available in all stores. Purchase online or instore today to secure your product. Availability can change quickly – please contact your local store or use our Contact Us page for the most up‑to‑date information.
Simplify your laundry routine with the Whirlpool 10kg 16 Program Freshcare+ Front Loading Washing Machine. This revolutionary appliance is expertly designed to tackle even the toughest stains while remaining gentle on your delicate fabrics, thanks to its 6th Sense technology, Steam Hygiene, and FreshCare+. It also equips different wash programs to accommodate your cotton, delicates, bedding, and other fabrics. Additionally, the Sense Inverter Motor technology ensures quiet and dependable performance in every cycle.
Key Overview
Product Highlights
| Brand | Whirlpool |
|---|---|
| Product Type | Front Load Washing Machine |
| Model Number | FDLR10250 |
| Colour | White |
| Load Capacity | 10 KG |
|---|---|
| Large Capacity |
| Energy Star Rating | 4.5 Star |
|---|---|
| Energy Consumption | 297 kWh/year |
| Water Rating (WELS: Water Efficiency Labelling and Standards) | 4 Star |
|---|---|
| Water Consumption | 103 L per wash |
| Water Supply | Cold Water Supply Required |
| Washing Machine Feature |
|
|---|
| Delay Start | Yes |
|---|---|
| Dispensers | Detergent, Prewash and Softener Dispensers |
| Smart Laundry Feature |
|
| Temperature Range (°C) | 15 to 90 °C |
|---|---|
| Temperature Features |
|
| Default Door Hinge | Left |
|---|---|
| Door Type | Side-Swing Door |
| Type of Opening | Door |
| Lid / Door Material | Plastic |
| Door Design | White with Chrome Trim |
| Door Lock | Yes |
| Control Panel Type | LED Touch Control Panel |
|---|---|
| Control Functions | On/Off, Programme Selector, Temp, Spin, Delay, Start/Pause, Option, Key Lock |
| Location of Control Panel | Top Front Control |
| Cabinetry Dimensions (WxHxD) | 640 mm (Depth) |
|---|---|
| Exterior Cabinet Colour | White Exterior |
| Type of Motor | Inverter Motor |
|---|
| Spin Tub Material | Titanium Tub |
|---|
| Number of Wash Programs | 16 x Wash Programs |
|---|---|
| Wash Programs | Mixed, Whites, Cotton, eCotton, Bed Linen, Sport, Duvet, Steam Refeash, Spin & Drain, Rinse & Spin, Rapid 30 mins, Colours 15C, Silk, Wool, Delicates, Synthetics |
| Number of Spin Speed | 5 x Spin Speeds |
|---|---|
| Spin Speed | 600, 800,1000,1200,1400 RPM |
| Max Spin Speed | 1400 RPM |
| Rinse Hold | Yes |
| Variable Spin Speed | Yes |
| Automatic Load Control | Yes |
| Child Lock | Yes |
|---|---|
| Safety Feature | Safety Lock |
| Display Type | LED Display |
|---|---|
| Smart Functions | Multi-Language Option |
| Assembly Type | Assembly Required |
|---|---|
| Installation Type | Freestanding |
| Plumbing Requirements | Cold Water Connection Required |
| Type of Connection | 10A Plug & Lead |
|---|---|
| Power Cable Length | 2.6 m |
| Power Indicator | Yes |
| Wattage/Voltage | AC 220-240 V, 50/60 Hz |
| Fuse Rating | 10A |
| Auto Power Off | Yes |
| Height | 850 mm |
|---|---|
| Width | 595 mm |
| Depth | 605 mm |
| Product Weight | 76 kg |
| Manufacturers | 60 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###







