- Cart is empty
Pricing Terms
Special pricing is valid until 02/06/2026.
Samsung 9kg Front Loader Smart AI Washing Machine - Black (WW90DG6U3ALBSA)
Samsung 9kg Front Loader Smart AI Washing Machine - Black (WW90DG6U3ALBSA)
Available on 36 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $1,099 (excluding fees). Min purchase of $500 applies. Offer ends 30/06/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Optimise your day-to-day laundry chores using the Samsung 9kg Front Loader Smart AI Washing Machine. A practical investment in your modern home, this unit boasts 23 cycles that deliver exceptional care for your various garments. It also boasts an AI Control feature for personalised washing performance. Plus, it works with the SmartThings app, letting you easily manage your appliance, monitor energy consumption, and access more intuitive features via your smartphone.
Key Overview
Product Highlights
| Brand | Samsung |
|---|---|
| Product Type | Front Load Washing Machine |
| Model Number | WW90DG6U3ALBSA |
| Colour | Black |
| Load Capacity | 9 KG |
|---|---|
| Large Capacity |
| Energy Star Rating | 5 Star |
|---|
| Water Rating (WELS: Water Efficiency Labelling and Standards) | 4 Star |
|---|---|
| Water Consumption | 93 L per wash |
| Water Pressure | 50 - 800 kPa |
| Water Supply | Hot & Cold Water Supply Required |
| Main Function | Washing Only |
|---|---|
| Washing Machine Feature |
|
| Delay Start | Yes |
|---|---|
| Dispensers | Detergent, Softener, Pre-Wash, Bleach |
| Smart Laundry Feature |
|
| Temperature Features |
|
|---|
| Default Door Hinge | Left |
|---|---|
| Type of Opening | Door |
| Lid / Door Material | Carved Door (Glass Inner) |
| Door Design | Black Carved Door |
| Door Lock | Yes |
| Control Panel Type | Capacitive Touch Control Panel |
|---|---|
| Control Functions | Temp, Extra Rinse, Spin, More Options |
| Location of Control Panel | Front of Washing Machine |
| Number of Quick Touch Selections | 4 x Quick Touch Selections |
| Lighting Type | LED, Halogen Lighting |
|---|---|
| Internal Lighting | Yes |
| Type of Motor | Digital Inverter Motor |
|---|
| Drum Type | Diamond Drum |
|---|---|
| Spin Tub Material | Stainless Steel |
| Pause Cycle | Yes |
|---|---|
| Number of Wash Programs | 23 x Programs |
| Wash Programs | Super Speed, Quick Wash 15', Activewear, Baby Care, Bedding, Cloudy Day, Cotton, Colours, Delicates, Denim, Drain/Spin, Drum Clean+, E Cotton, Hygiene Steam, Less Microfiber, Mixed Load, Outdoor, Rinse + Spin, Shirts, Silent Wash, Synthetics, Towels, Wool |
| Spin Speed | 1400 RPM |
|---|---|
| Max Spin Speed | 1400 RPM |
| Variable Spin Speed | Yes |
| Child Lock | Yes |
|---|---|
| Safety Cut Off | Yes |
| Safety Feature | 2 Step System |
| Display Type | LED Display |
|---|---|
| Wi-Fi Embedded | Yes |
| Connectivity Type | Wi-Fi |
| Smart Diagnosis | Yes |
| Smart Functions | Status View, Notifications, Energy Monitoring |
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | SmartThings App |
| Compatible Mobile Operating System | Apple iOS, Android OS |
| Regular Software Updates | Yes |
| Assembly Type | Pre-Assembled |
|---|---|
| Stacking Kit Option | Yes - Available Separately |
| Type of Connection | 10A Plug & Lead |
|---|---|
| Power Indicator | Yes |
| Wattage/Voltage | AC220-240V 50/60Hz |
| Auto Power Off | Yes |
| Height | 850 mm |
|---|---|
| Width | 600 mm |
| Depth | 595 mm |
| Product Weight | 65 kg |
| Packaged Width | 67 cm |
|---|---|
| Packaged Depth | 66 cm |
| Packaged Height | 89 cm |
| Packaged Weight | 67 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Special pricing is valid until 02/06/2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###













