- Cart is empty
Pricing Terms
Special pricing is valid until 05/05/2026.
LG 10kg + 6kg Front Loader Smart Washing Machine & Dryer Combo - White (Series 5/ WVC5-1410W)
LG 10kg + 6kg Front Loader Smart Washing Machine & Dryer Combo - White (Series 5/ WVC5-1410W)
Available on 50 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $1,599 (excluding fees). Min purchase of $1,500 applies. Offer ends 19/05/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Boost your day-to-day laundry routine with the LG 10kg/6kg 11 Program Front Loading Washer and Dryer Combo. A practical investment for modern homes, this revolutionary appliance combines the functionality of a washer and dryer in one unit. It is packed with advanced AI DD technology and 6 Motion Direct Drive to deliver optimal performance. Plus, this unit boasts a big capacity drum, an array of handy programs, and smart controls via the LG ThinQ for ultimate convenience and efficiency.
Key Overview
Product Highlights
*AI DD® available for Cotton, Easy Care and Mixed Fabric cycles only. Product images are for illustrative purposes only and may differ from the actual product. Refer to the product image gallery.
**Sold separately.
***Cold water supply required only.
| Brand | LG |
|---|---|
| Product Type | Washer and Dryer Combo |
| Model Number | WVC5-1410W |
| Colour | White |
| Series | Series 5 |
|---|
| Load Capacity | 10 KG |
|---|---|
| Large Capacity |
| Energy Star Rating | 4.5 Star |
|---|---|
| Energy Consumption | Wash - 319 | Dry - 195 kWh/year |
| Water Rating (WELS: Water Efficiency Labelling and Standards) | 4.5 Star |
|---|---|
| Water Consumption | 86 L per wash |
| Water Supply | Cold Water Supply Required Only |
| Main Function | Wash and Dry |
|---|---|
| Washing Machine Feature |
|
| Drying Sensors |
|
|---|---|
| Drying Feature |
|
| Drying Method | Excess Moisture Is Condensed & Removed |
|---|---|
| Drying System | Condenser Drying |
| Delay Start | Yes |
|---|---|
| Dispensers | Detergent, Softener & Pre-Wash Dispensers |
| Smart Laundry Feature |
|
| Temperature Range (°C) | Cold, 20, 30, 40, 60, 95°C |
|---|
| Default Door Hinge | Left |
|---|---|
| Reversible Door | No |
| Door Type | Side-Swing Door |
| Door Design | Tempered Glass with Black Ring |
| Door Lock | Yes |
| Control Panel Type | Touch Button & Dial Control |
|---|---|
| Location of Control Panel | Top Front of Washer Dryer |
| Exhaust Vent Location | Front Exhaust |
|---|---|
| Vent Type | No External Venting Required |
| Pause Cycle | Yes |
|---|---|
| Number of Wash Programs | 11 x Wash Programs |
| Wash Programs | Cotton, Cotton Eco, Mixed Fabric, Easy Care, Allergy Care, Steam Refresh, Delicates, Hand/Wool, Dry Only, Wash + Dry, Quick 14 |
| Extras Programs | Pre-Wash, Steam+, Wrinkle Care, Rinse+, Tub Clean |
| Number of Spin Speed | 6 x Spin Speeds |
|---|---|
| Spin Speed | No Spin, 400, 800, 1000, 1200, 1400 RPM |
| Max Spin Speed | 1400 RPM |
| Variable Spin Speed | Yes |
| Technology Type | Condenser Drying: Removes moisture by turning hot, damp air into water, which is stored in a tank or drained. No venting needed, so it’s great for small homes or apartments. |
|---|
| Display Type | LCD Display |
|---|---|
| Wi-Fi Embedded | Yes |
| Connectivity Type | Wi-Fi |
| Smart Diagnosis | Yes |
| Smart Functions | Multi-Language option, Status View, Remote Start, Download Cycle, Notifications, Energy Monitoring, Works With Google Assistant (Sold Separately) |
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | LG ThinQ App |
| Compatible Mobile Operating System | Apple iOS, Android OS, Windows Mobile |
| Regular Software Updates | Yes |
| Assembly Type | Professional Installer Recommended |
|---|---|
| Installation Type | Freestanding |
| Plumbing Requirements | Cold Water Supply Required Only - Drain Hose Kit Included |
| Wall Mount Option | No |
| Stacking Kit Option | No |
| Height | 850 mm |
|---|---|
| Width | 600 mm |
| Depth | 655 mm |
| Product Weight | 76 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Special pricing is valid until 05/05/2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###


















