- Cart is empty
Vintec Bar Fridge Beverage Centre - 140 Can Capacity - Black (VBS820SCB-X)
Vintec Bar Fridge Beverage Centre - 140 Can Capacity - Black (VBS820SCB-X)
Available on 50 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $2,899 (excluding fees). Min purchase of $1,500 applies. Offer ends 19/05/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Extended Range Item | Available by Special Order Only
Delivery expectation: 2-4 weeks
This item is available by special order and may not be stocked in stores.
Purchase online today to secure your product. For more information, please
contact your local Harvey Norman store.
Your next gathering just got a whole lot cooler with the Vintec Bar Fridge Beverage Centre! Designed to keep up to 140 cans perfectly chilled and ready to serve, this unit allows you to have quick access to your favourite beverages, including beer, soft drinks, sparkling wines, white wines, and more. Additionally, the appliance’s compact and upright structure lets you place it in any entertainment area, mini-bar, or bedroom.
Key Overview
Product Highlights
*For optimal performance, please replace the filter every 6 months.
| Brand | Vintec |
|---|---|
| Product Type | Beverage Centre |
| Model Number | VBS820SCB-X |
| Colour | Black |
| Bottle/Can Capacity | 140 Can Capacity |
|---|---|
| Refrigerator Type | Fridge |
|---|---|
| Refrigerant Type | R600a Refrigerant |
| Internal / External Features |
|
| Shelf Material | Metallic with Wood Front Shelves |
|---|---|
| Number of Shelves | 3 x Shelves |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Number of Bottle Holders | 140 x Can Capacity |
|---|
| Temperature Range (°C) | +2 to +10 °C |
|---|---|
| Temperature Features |
|
| Reversible Door | Yes |
|---|---|
| Open Door Alarm/Warning | Yes |
| Door Handle Type | Recessed Handle |
| Door Design | UV Treated Triple Glazed Glass |
| Lighting Type | LED Lighting |
|---|---|
| Number of Lights | 3 x Lights |
| Number of Light Levels | 3 x Light Levels - Warm, Neutral or Cold |
| Child Lock | Yes |
|---|
| Assembly Type | Professional Installer Recommended |
|---|---|
| Settling Period | 2-24 Hours (Refer to Manual) |
| Installation Type | Freestanding Or Slot-In to A Home - e.g. Kitchen, Living Room or Office for A More Integrated Look |
| Type of Connection | 240V / 10AMP |
|---|---|
| Power Cable Length | 1.6 m |
| Power Indicator | Yes |
| Wattage/Voltage | 240V |
| Fuse Rating | 10A |
| Height | 820 mm |
|---|---|
| Width | 595 mm |
| Depth | 564 mm |
| Product Weight | 44 kg |
| Packaged Width | 65.5 cm |
|---|---|
| Packaged Depth | 66.5 cm |
| Packaged Height | 88.0 cm |
| Packaged Weight | 48 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###








