- Cart is empty
Haier 600 Series 508L Quad Door Fridge Freezer with Water Dispenser - Black (HRF580YHC)
Haier 600 Series 508L Quad Door Fridge Freezer with Water Dispenser - Black (HRF580YHC)
Available on 50 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $2,197 (excluding fees). Min purchase of $1,500 applies. Offer ends 19/05/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
With the Haier 600 Series 508L Quad Door Fridge Freezer with Water Dispenser, you can now store your groceries in an optimal environment. It is a great investment for your household, boasting an innovative Multi-Flow Air Delivery System, SwitchZone technology, and Anti-Bacterial Treatment. It is also convenient to use, featuring an external LED display and water dispenser.
Key Overview
Product Highlights
*Independently tested to remove greater than 99.99% of Staphylococcus aureus, Escherichia coli, Listeria monocytogenes, Salmonella aertrycke, Shigella sonnet and Yersinia enterocolitica.
**Some Assembly Required.
| Brand | Haier |
|---|---|
| Product Type | Quad Door Fridge/Freezer |
| Model Number | HRF580YHC |
| Colour | Black |
| Total Capacity | 508 L |
|---|---|
| Fridge Capacity | 321 L |
| Freezer Capacity | 88 L |
| Hybrid Compartment Capacity | 99 L |
| Energy Star Rating | 4.5 Star |
|---|---|
| Energy Consumption | 354 kWh/year |
| Water Supply | Non-Plumbed Water Supply |
|---|
| Refrigerator Type | Fridge Freezer |
|---|---|
| Refrigerant Type | R600a Refrigerant |
| Internal / External Features |
|
| Shelf Material | Glass Shelves |
|---|---|
| Number of Shelves | 3 x Fridge Shelves |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Number of Door Shelves | 5 x Door Shelves |
|---|---|
| Number of Fruit and Vegetable Bins | 2 x Fruit and Vegetable Bins |
| Number of Freezer Baskets/Bins | 6 x Freezer Baskets/Bins |
| List of Included Accessories | Egg Tray |
| Temperature Range (°C) | Freezer: -14 to -24 ℃, SwitchZone: -18 to +5 ℃, Refrigerator: +1 to +9℃ |
|---|---|
| Defrost Type | Frost Free Freezer |
| Temperature Features |
|
| Default Door Hinge | Right & Left |
|---|---|
| Exterior Door Finish | Fingerprint Resistant Finish |
| Door Type | French Door Opening |
| Open Door Alarm/Warning | Yes |
| Internal/External Water Dispenser | Yes |
| Plumbed Water Supply Required | No |
| Door Handle Design | Recessed Handle |
| Door Lock | Yes |
| Control Panel Type | LED Display |
|---|---|
| Location of Control Panel | External |
| Lighting Type | LED Lighting |
|---|---|
| Internal Lighting | Yes |
| Type of Motor | Inverter Controlled Compressor Motor |
|---|
| Safety Feature | EPP Anti-bacteria and Odour Control |
|---|
| Assembly Type | Professional Installer Recommended |
|---|---|
| Settling Period | 2-24 Hours (Refer to Manual) |
| Installation Type | Freestanding |
| Plumbing Requirements | None |
| Height | 1775 mm |
|---|---|
| Width | 830 mm |
| Depth | 705 mm |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###






















