- Cart is empty
Smeg 50s Style 270L Single Door Vertical Fridge Freezer - Matte Black (FAB28RDBLM6)
Smeg 50s Style 270L Single Door Vertical Fridge Freezer - Matte Black (FAB28RDBLM6)
Available on 60 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $4,999 (excluding fees). Min purchase of $1,500 applies. Offer ends 02/06/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Extended Range Item | Available by Special Order Only
Delivery expectation: 1-2 weeks
This item is available by special order and may not be stocked in stores.
Purchase online today to secure your product. For more information, please
contact your local Harvey Norman store.
Pre-Order Now! Available from 5th October
Keep your food fresher for longer with the Smeg 50’s Style 270L Single Door Vertical Fridge Freezer, combining iconic retro-inspired design with 270L storage capacity. This appliance delivers precise temperature control with dual cooling zones, fan-assisted airflow, and features like fast chill, fast freeze, and holiday mode to maintain ideal storage conditions. It also includes LED lighting, electronic controls, and a multi-flow air system for consistent cooling throughout.
Key Overview
Product Highlights
| Brand | Smeg |
|---|---|
| Product Type | Vertical Fridge/Freezer |
| Model Number | FAB28RDBLM6 |
| Colour | Black |
| Total Capacity | 270 L |
|---|---|
| Fridge Capacity | 244 L |
| Freezer Capacity | 26 L |
| Energy Star Rating | 4 Star |
|---|---|
| Energy Consumption | 206 kWh/year |
| Refrigerator Type | Free Standing Fridge Freezer |
|---|---|
| Refrigerant Type | R600a |
| Internal / External Features |
|
| Shelf Material | Glass |
|---|---|
| Shelf Type | Adjustable Shelves |
| Number of Shelves | 3 x Fridge Shelves |
| Adjustable Shelves | Yes |
| Number of Door Shelves | 4 x Door Shelves |
|---|---|
| Number of Bottle Holders | 1 x Bottle Holder |
| Number of Deli Bins | 1 x Deli Bin |
| Number of Fruit and Vegetable Bins | 1 x Fruit and Vegetable Bin |
| List of Included Accessories | 1 x Fruit and Vegetable Drawer, 1 x Crisper Cover, 1 x Bottle Rack, 1 x Egg Tray/Bin |
| Temperature Range (°C) | Fridge: 2°C to 8°C | Freezer: -15°C to -22°C |
|---|---|
| Cooling System | Fan Assist Cooling |
| Number of Cooling Zones | 2 x Cooling Zones |
| Defrost Type | Hybrid |
| Climate Class | SN-T |
| Temperature Features |
|
| Default Door Hinge | Right |
|---|---|
| Door Type | Door with Handle |
| Open Door Alarm/Warning | Yes |
| Door Handle Design | Lever Handle |
| Control Panel Type | Electronic Push Button Control |
|---|---|
| Location of Control Panel | Interior |
| Lighting Type | LED Lighting |
|---|
| External Cavity Dimensions | 601 x 1530 x 768 mm (W x H x D including Handle) |
|---|
| Type of Motor | Inverter Compressor Motor |
|---|---|
| Noise Level | 35 dB(A) |
| Safety Feature | Door Open Alarm, Multiflow Cooling System, Life Plus 0°C Drawer, Inverter Compressor, Automatic Defrost, Anti-Bacterial Treatment, Safety Glass Shelves |
|---|
| Display Type | Digital Display |
|---|
| Assembly Type | No Assembly Required |
|---|---|
| Installation Type | Free Standing Installation |
| Type of Connection | 10A Plug & Lead |
|---|---|
| Power Cable Length | 1.8 m |
| Wattage/Voltage | 220–240V, 50/60Hz |
| Fuse Rating | 10A |
| Current Consumption | 1000mA |
| Height | 1530 mm |
|---|---|
| Width | 601 mm |
| Depth | 728 mm |
| Product Weight | 73.5 kg |
| Packaged Width | 68.5 cm |
|---|---|
| Packaged Depth | 86 cm |
| Packaged Height | 166 cm |
| Packaged Weight | 85.6 kg |
| Manufacturers | 60 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_on_display_message_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###






