- Cart is empty
Pricing Terms
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from 6pm Tuesday 29th April 2026 until midnight Tuesday 5th May 2026.
Insta360 Antigravity A1 360 Drone - White (Explorer Bundle)
Insta360 Antigravity A1 360 Drone - White (Explorer Bundle)
Available on 36 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $3,045 (excluding fees). Min purchase of $500 applies. Offer ends 30/06/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Explore sweeping scenes like never before with the Insta360 Antigravity A1 360 Drone. A breakthrough in aerial videography, this drone features cutting-edge dual lenses that let you film cinematic full-circle shots effortlessly. It also boasts Vision Goggles and Grip Motion Controllers for immersive first-person navigation. Furthermore, this explorer bundle comes with various handy accessories to deliver a more convenient flight experience.
Key Features
| Brand | Insta360 |
|---|---|
| Product Type | Drones |
| Colour | White |
| Maximum Horizontal Speed | 16 m/s |
|---|---|
| Maximum Ascent Speed | 8 m/s |
| Maximum Descent Speed | 8 m/s |
| Maximum Wind Resistance | 10.7 m/s |
| Flight Ceiling | Up to 13,000 ft |
| Max Flight Distance | Up to 6000 meters |
| Maximum Flight Time | Up to 75 minutes |
| Maximum Hover Time | Up to 22 minutes |
| Number of Rotors | 4 |
| Auto Modes |
|
| Vision System | Downward, Upward, Forward, Backward, Left, Right |
| Forward Field of View | 360° |
| Downward Field of View | 360° |
| Backward Field of View | 360° |
| Maximum Altitude | 13,000 ft |
| Flight Battery Type | Lithium Ion (Li-ion) |
| Flight Battery Capacity | 2360 mAh |
| Flight Battery Charge Time | Approx. 45 minutes |
| Flight Battery Life | Up to 25 minutes |
| Collision Detection System | Yes |
| Number of Axis | 6-axis |
|---|
| Controller Included | Yes |
|---|---|
| Compatibility | Antigravity A1 |
| Controller Battery Type | Lithium Ion (Li-ion) |
| Controller Battery Capacity | 2300mAh |
| Mobile Device Compatibility | Apple iOS, Android OS |
| Pixels (Actual) | 108 MP |
|---|---|
| Maximum Resolution | 12288 x 6480 |
| Aspect Ratio (Camera) | 16:9, 9:16 |
| Image Stabilization | FlowState digital stabilization |
| Memory Card Capacity | Up to 1TB |
| Memory Card Option | Not Included (Sold Separately) |
| Lens Type | Fisheye Lens |
|---|
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | Insta360 App |
| Compatible Mobile Operating System | Apple iOS, Android OS, Windows Mobile |
| Regular Software Updates | Yes |
| Product Width | 9.6 cm |
|---|---|
| Product Depth | 14.1 cm |
| Product Height | 8.1 cm |
| Product Weight | 0.24 kg |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from 6pm Tuesday 29th April 2026 until midnight Tuesday 5th May 2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###






















