- Cart is empty
Pricing Terms
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from Thursday 14th May 2026 until midnight Tuesday 30th June 2026.
Kodak Pixpro AZ528 Digital Zoom Camera - Black
Kodak Pixpro AZ528 Digital Zoom Camera - Black
Available on 36 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $509 (excluding fees). Min purchase of $500 applies. Offer ends 30/06/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Make the most of every moment with the Kodak Pixpro AZ528 Digital Zoom Camera. Ideal for both beginners and experienced photographers, this camera boasts an incredible 52x optical zoom and a 24mm wide-angle lens, allowing you to capture breathtaking images from far and wide. Its compact design and rechargeable battery make it the perfect companion for your travels or special occasions, ensuring you never miss a shot.
Key Features
| Brand | Kodak |
|---|---|
| Product Type | Digital Cameras |
| Colour | Black |
| Pixels (Actual) | 16.76 MP |
|---|---|
| Pixels (Effective) | 16.35 MP |
| Aspect Ratio (Camera) | 4:03 |
| Sensor Type | CMOS |
| Image File Format | JPEG |
| Self-Timer | Self Timer mode available |
| Memory Card Type | SD, SDHC (Not included) |
| Optical Zoom | 52x |
| Screen/Monitor Type | LCD |
|---|---|
| Screen/Monitor Size | 3" |
| ISO Sensitivity | ISO 100/200/400/800/1600/3200 in auto mode |
|---|---|
| Mechanical Shutter Speed | 1/2000 - 30 Seconds (Mechanical and Electronic Shutter) |
| Electronic Shutter Speed | 1/2000 - 30 Seconds (Mechanical and Electronic Shutter) |
| Metering Method | Artificial Intelligence AE (AiAE), Center-Weighted Average, Spot (Fixed to Center of Frame), Face AE |
| Exposure Modes | Electronic Shutter - Up to 6 fps for Unlimited Frames |
| Exposure Compensation | +/- 3EV in 1/3 Step Increments |
| White Balance | Auto (AWB), Daylight, Cloudy, Fluorescent, Fluorescent CWF, Incandescent, Manual, Color Temperature Setting (1900K - 10000K) |
| Continuous Shooting (Mechanical Shutter) | Approx. 6 fps (Full Resolution) |
| Video Format | FHD 1080p |
|---|
| Focal Length | 4.3mm (Wide), 223.6mm (Tele) |
|---|---|
| Maximum Aperture | f/2.8-5.6 |
| Minimum Aperture | f/22 |
| Lens Focus Type | Single Autofocus, Multi-Autofocus (TTL 25-point), Object Tracking, Face Detection |
| Lens Filter Size | 52 mm |
| Lens Image Stabilization | Yes |
| Built-In Flash | Yes |
|---|---|
| Flash Modes | Auto, Red-Eye Reduction, Fill Flash, Force Off, Slow Synchro, Red-Eye Reduction + Slow Synchro |
| Battery Type | Lithium Ion (Li-ion) |
|---|---|
| Rechargeable | Yes |
| Battery Capacity (mAh) | 1100 mAh |
| USB Port | 1 x USB 2.0 (Micro 5-pin USB) |
|---|---|
| Outputs | 1 x AV-OUT |
| USB Cable Included | Yes |
| Operating Temperature | 0° to 40° |
|---|---|
| Operating Humidity | 0 to 90% |
| Product Width | 9.7 cm |
|---|---|
| Product Depth | 8.5 cm |
| Product Height | 12.1 cm |
| Product Weight | 0.51 kg |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from Thursday 14th May 2026 until midnight Tuesday 30th June 2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###











