- Cart is empty
Pricing Terms
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from 6pm Tuesday 29th April 2026 until midnight Tuesday 5th May 2026.
Fujifilm X-M5 Mirrorless Camera with XC 15-45mm f/3.5-5.6 Lens (Black)
Fujifilm X-M5 Mirrorless Camera with XC 15-45mm f/3.5-5.6 Lens (Black)
Available on 50 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $1,552 (excluding fees). Min purchase of $1,500 applies. Offer ends 19/05/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Experience creative freedom on the go using the Fujifilm X-M5 Mirrorless Camera with XC 15-45mm f/3.5-5.6 Lens. A perfect choice for your content creation needs, this camera combines X-Trans CMOS 4 Sensor and X-Processor 5 that renders high-quality shots like never before. It also packs 20 Film Simulation modes and a wide range of customisable settings, so you can turn everyday moments into cinematic masterpieces. Furthermore, this unit boasts a compact design that you can conveniently bring anywhere!
Key Features
| Brand | Fujifilm |
|---|---|
| Product Type | Mirrorless Digital Cameras |
| Model Number | FF220002 |
| Colour | Black |
| Camera Format | APS-C |
|---|---|
| Pixels (Actual) | 26.1 MP |
| Pixels (Effective) | 26.1 MP |
| Maximum Resolution | 6240 x 4160 |
| Aspect Ratio (Camera) | 1:1, 3:2, 16:9 |
| Sensor Type | X-Trans CMOS 4 with primary colour filter |
| Sensor Size | 23.5mm x 15.6mm |
| Image File Format | DCF, JPEG, HEIF, RAW, TIFF |
| Image Stabilization | Digital IS in Video Modes |
| Processor Type | X-Processor 5 |
| Built-in GPS | Yes |
| Self-Timer | 10 sec, 2 sec |
| In-Camera Image Post-Processing | Yes |
| Tripod Mounting Thread | Yes |
| Memory Card Type | SD Card, SDHC Card, SDXC Card, UHS-I |
| Panoramic Mode | Yes |
| Screen/Monitor Type | Fully Articulated |
|---|---|
| Screen/Monitor Size | 3" |
| Screen/Monitor Resolution | 1,040,000 Dot |
| Touchscreen (Screen/Monitor) | Yes |
| ISO Sensitivity | 160 -12800 is extendable to ISO 80-51200 |
|---|---|
| Mechanical Shutter Speed | 1/4000 up to 30 seconds in P or A, 1/4000 up to 15 mins in S or M |
| Electronic Shutter Speed | 1/32000 up to 30 seconds in P or A, 1/32000 up to 15 mins in S or M |
| Electronic Front Curtain Shutter Speed | 1/4000 sec |
| Metering Method | TTL 256-Zone Metering, Multi, Spot, Average, Center-Weighted |
| Metering Range | -5 to +5 EV |
| White Balance | Auto, Daylight, Shade, Fluorescent Light-1,Fluorescent Light-2, Fluorescent Light-3, Flash, Underwater, Color Temperature (2500 to 10000 K) & Custom 1-3 |
| Focus Type | Intelligent Hybrid AF (TTL Contrast AF / TTL Phase Detection AF) |
|---|---|
| Focus Mode | AF-S (Single-Shot AF), AF-C (Continuous AF), MF (Manual Focus) |
| Focus Points | 425 point AF, AI Based Subject Detection |
| Video Format | 6240 x 4160 6.2K (3:2), 3840 x 2160 4K (16:9), 1920 x 1080 Full HD (16:9) |
|---|---|
| Video Encoding | MOV, MP4, HEVC/H.265 |
| Interval Recording | Yes |
| Timelapse | Yes |
| Lens Mount Type | Fujifilm X Mount |
|---|---|
| Lens Included | Yes |
| Lens Type | Zoom Lens |
| Focal Length | 15-45mm |
| Maximum Aperture | f/3.5-5.6 |
| Minimum Aperture | f/22 |
| Aperture Range | f/3.5-22 |
| Lens Focus Type | Autofocus |
| Lens Filter Size | 52mm |
| Format Compatibility | APS-C |
| Angle of View | 86.9 - 35.0 |
| Maximum Magnification | 0.24x (wide) |
| Minimum Focus Distance | 13cm - wide, 35cm - telephoto |
| Optical Design | 10 Elements in 9 Groups |
| Diaphragm Blades | 7, Rounded |
| Flash Modes | TTL Flash Compatible |
|---|
| Built-In Speakers | Yes |
|---|
| Built-In Microphones | Yes |
|---|---|
| Number of Microphones | 3 |
| Battery Type | Lithium Ion (Li-ion) |
|---|---|
| Rechargeable | Yes |
| Battery Capacity (mAh) | 1260 mAh |
| Battery Capacity (Wh) | 32 Wh |
| Charging Method | USB Type-C |
|---|
| Wired / Wireless | Wireless |
|---|---|
| Wireless Frequency Bands | 2.4 GHz |
| Supported IEEE Standards | 802.11b |
| Connectivity Type | Bluetooth, Wi-Fi |
| Bluetooth Version | v4.2 |
| USB Port | USB Type-C |
|---|---|
| Other Connections Ports | HDMI Micro Type D, Hot Shoe, 3.5mm Stereo mini (Mic + Headphone) |
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | Fujifilm X APP |
| Compatible Mobile Operating System | Apple iOS, Android OS |
| Regular Software Updates | Yes |
| Operating Temperature | 0° to 40°C |
|---|---|
| Operating Humidity | 10% to 80% no condensation |
| Product Width | 18.3 cm |
|---|---|
| Product Depth | 1.7 cm |
| Product Height | 26.4 cm |
| Product Weight | 0.35 kg |
| Manufacturers | 36 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from 6pm Tuesday 29th April 2026 until midnight Tuesday 5th May 2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###

















