- Cart is empty
Pricing Terms
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from 6pm Tuesday 29th April 2026 until midnight Tuesday 5th May 2026.
Nikon Z f Full Frame Mirrorless Camera (Black) with Nikkor Z 40mm f/2 SE Lens
Nikon Z f Full Frame Mirrorless Camera (Black) with Nikkor Z 40mm f/2 SE Lens
Available on 50 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $3,955.00 (excluding fees). Min purchase of $1,500 applies. Offer ends 19/05/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Discover the top-notch photography capabilities of the Nikon Z f Full Frame Mirrorless Camera. An ideal choice for on-the-go shutterbugs, this nifty device packs incredible imaging performance in a timeless, compact build. It also boasts an array of advanced technologies, such as B&W mode, Pixel-Shift, Creative Picture Control, EXPEED 7, and enhanced VR. Plus, it equips the versatile Nikkor Z 40mm f/2 SE Lens, so you can begin your shooting adventures right away and capture various awe-inspiring scenes!
Key Features
*Nikon Z f Full Frame Mirrorless Camera Black only. Other colour options are not included.
| Brand | Nikon |
|---|---|
| Product Type | Mirrorless Digital Cameras |
| Model Number | VOK120XA |
| Camera Format | Full-Frame |
|---|---|
| MegaPixels | 24.5 MP |
| Sensor Type | CMOS |
| Sensor Size | 35.9 mm x 23.9 mm |
| Image File Format | JPEG, RAW, NEF, HEIF |
| Image Stabilization | 5-axis image sensor shift |
| Tripod Mounting Thread | Yes |
| Memory Card Type | SD/SDXC |
| Memory Card Type (Slot 2) | MicroSD/SDHC/SDXC |
| Screen/Monitor Type | Vari-angle TFT touch-sensitive LCD |
|---|---|
| Screen/Monitor Size | 3.2" |
| Screen/Monitor Resolution | 2,100,000 dots |
| Touchscreen (Screen/Monitor) | Yes |
| ISO Sensitivity | 100 to 64000 in steps of 1/3 and 1 EV |
|---|---|
| Mechanical Shutter Speed | 1/8000 Up to 30 Seconds in Manual Mode, 1/8000 Up to 4 Seconds in Shutter Priority Mode |
| Electronic Shutter Speed | 1/8000 to 30 Seconds in Manual Mode, 1/8000 to 4 Seconds in Shutter Priority Mode |
| Metering Method | Matrix or center-weighted metering |
| Metering Range | -4 to +17 EV |
| Exposure Modes | Aperture Priority, Auto, Manual, Program, Shutter Priority |
| Exposure Compensation | -3 to +3 EV (-5 to +5 EV when exposure compensation dial is rotated to C) in steps of ¹⁄₃ EV |
| White Balance | 2500 to 10,000K Presets: Auto, Cloudy, Color Temperature, Direct Sunlight, Flash, Fluorescent, Incandescent, Preset Manual, Shade |
| Viewfinder Type | OLED electronic viewfinder with color balance and auto and 13- level manual brightness controls |
|---|---|
| Viewfinder Size | 0.5" |
| Viewfinder Resolution | 2,369,000 dots |
| Viewfinder Eye Point | 21mm |
| Viewfinder Coverage | 100% |
| Viewfinder Magnification | Approx. 0.8x |
| Diopter Adjustment | -4 to +2 |
| Focus Type | Auto, Manual |
|---|---|
| Focus Mode | Automatic, Full-Time Servo, Manual Focus, Single-Servo AF, Touch AF, Shutter |
| Focus Points | Contrast Detection, Phase Detection: 273 |
| Focus Sensitivity | -10 to +19 EV |
| Video Format | 4K UHD 3840 × 2160 /30p/25p/24p, Full HD 1920 x 1080 /120p/100p/60p/50p/30p/25p/24p, Actual frame rates for 120p, 100p, 60p, 50p, 30p, 25p, and, 24p are 119.88, 100, 59.94, 50, 29.97, 25, and 23.976 fps respectively, 4K UHD 3840 x 2160 /60p at DX Crop |
|---|---|
| Recording Limit | Up to 125 minutes |
| Lens Mount Type | Nikon Z Mount |
|---|---|
| Lens Included | Yes |
| Lens Type | Prime, Wide-angle |
| Maximum Aperture | f/2 |
| Minimum Aperture | f/16 |
| Lens Focus Type | Autofocus |
| Lens Filter Size | 52mm |
| Format Compatibility | Full-Frame |
| Angle of View | 57° |
| Maximum Magnification | 0.17x |
| Minimum Focus Distance | 29cm |
| Optical Design | 6 Elements in 4 Groups |
| Diaphragm Blades | 9, Rounded |
| Audio File Format | Linear PCM, AAC, Linear PCM (48 KHz, 24 bit, for videos recorded in NEV or MOV format) or AAC (48 KHz, 16 bit, for videos recorded in MP4 format) |
|---|
| Battery Type | Lithium Ion (Li-ion) |
|---|---|
| Battery Model / Details | EN‑EL15c |
| Rechargeable | Yes |
| Wired / Wireless | Wireless |
|---|---|
| Wireless Frequency Bands | 2.4 GHz & 5 GHz |
| Supported IEEE Standards | 802.11b/g/n/a/ac |
| Connectivity Type | Bluetooth, Wi-Fi |
| Bluetooth Version | v5.0 |
| USB Port | 1 x USB Type-C |
|---|---|
| Other Connections Ports | Type D HDMI connector, Stereo mini-pin jack (3.5 mm diameter: plug-in power supported) |
| USB Cable Included | Yes |
| Operating Temperature | 0 °C - 40 °C |
|---|---|
| Operating Humidity | <85% (no condensation) |
| Product Width | 14.4 cm |
|---|---|
| Product Depth | 9 cm |
| Product Height | 10.3 cm |
| Product Weight | 0.85 kg |
| Manufacturers | 12 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from 6pm Tuesday 29th April 2026 until midnight Tuesday 5th May 2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###










