- Cart is empty
Pricing Terms
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from 6pm Tuesday 19th May 2026 until midnight Tuesday 2nd June 2026.
Nikon Z50II Mirrorless Camera (Black) with Nikkor 18-140mm f/3.5-6.3 VR Lens
Nikon Z50II Mirrorless Camera (Black) with Nikkor 18-140mm f/3.5-6.3 VR Lens
Available on 60 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $2,230 (excluding fees). Min purchase of $1,500 applies. Offer ends 02/06/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Express your creativity through photography using the Nikon Z50II Mirrorless Camera! A perfect choice for shutterbugs, this camera packs advanced Picture Controls and Imaging Recipes to help bring your artistic vision to life. It also comes packed with a versatile Nikkor 18-140mm f/3.5-6.3 VR Lens, allowing you to capture stunning scenes seamlessly and zoom in on distant subjects.
Key Features
| Brand | Nikon |
|---|---|
| Product Type | Mirrorless Digital Cameras |
| Model Number | VOK150ZA |
| Colour | Black |
| Camera Format | APS-C |
|---|---|
| Pixels (Actual) | 21.5 MP |
| Pixels (Effective) | 20.9 MP |
| Sensor Type | CMOS Sensor |
| Sensor Size | 15.7 mm x 23.5 mm |
| Image File Format | JPEG, HEIF, RAW |
| Processor Type | Expeed 7 Processor |
| Self-Timer | 2, 5, 10, 20 sec. (1-9 exposures at intervals of 0.5, 1, 2, or 3 sec. Timer duration electronically controlled) |
| Tripod Mounting Thread | Yes |
| Memory Card Type | SD, SDHC (UHS-II compliant), SDXC (UHS-II compliant) |
| Screen/Monitor Type | Vari-angle TFT touch-sensitive LCD |
|---|---|
| Screen/Monitor Size | 3.2" |
| Screen/Monitor Resolution | Approx. 1040 k-dot |
| Touchscreen (Screen/Monitor) | Yes |
| ISO Sensitivity | ISO 100 to 51200 (choose from step sizes of 1/3 and 1 EV); can also be set to approx. 0.3, 0.7, 1, or 2 EV (ISO 204800 equivalent) above ISO 51200; auto ISO sensitivity control available |
|---|---|
| Mechanical Shutter Speed | 1/4000 to 30 s (choose from step sizes of 1/3, 1/2, and 1 EV, extendable to 900 s in mode M), bulb, time |
| Metering Method | TTL metering using camera image sensor |
| Metering Range | -4 to +17 EV |
| Exposure Modes | -5 to +5 EV (choose from step sizes of 1/3 and 1/2 EV) |
| White Balance | Auto (3 types), natural light auto, direct sunlight, cloudy, shade, incandescent, fluorescent (3 types), flash, choose color temperature (2500 to 10,000 K), preset manual (up to 6 values can be stored), all with fine-tuning |
| Continuous Shooting (Mechanical Shutter) | Up to 11 fps at 20.9 MP (Raw) |
| Continuous Shooting (Electronic Shutter) | Up to 30 fps at 20.9 MP (JPEG) |
| Viewfinder Type | OLED electronic viewfinder |
|---|---|
| Viewfinder Size | 1.0-cm/0.39-in |
| Viewfinder Resolution | Approx. 2360k-dot |
| Viewfinder Eye Point | 19.5mm (-1.0 m-1; from rearmost surface of viewfinder eyepiece lens) |
| Viewfinder Coverage | Approx. 100% horizontal and 100% vertical |
| Viewfinder Magnification | Approx. 1.02x |
| Diopter Adjustment | -3 - +3 m-1 |
| Focus Type | Hybrid phase-detection/contrast AF with AF assist |
|---|---|
| Focus Mode | AF-S, AF-C, AF-F (video), MF |
| Focus Points | 209 focus points (single-point AF) 231 focus points (auto-area AF) *Number of focus points available in photo mode with DX selected for image area |
| Video Format | MOV MP4 |
|---|---|
| Recording Limit | Up to 125 minutes |
| Lens Mount Type | Nikon Z Mount |
|---|---|
| Lens Included | Yes |
| Lens Type | Telephoto Lens |
| Focal Length | 18-140mm |
| Maximum Aperture | f/ 3.5-6.3 |
| Minimum Aperture | f/22-40 |
| Lens Focus Type | Autofocus |
| Lens Filter Size | 62mm |
| Format Compatibility | APS-C |
| Angle of View | 76° – 11°30' |
| Optical Design | 17 Elements in 13 Groups |
| Diaphragm Blades | 7, Rounded |
| Lens Image Stabilization | Yes |
| Tripod Collar | Yes |
| Built-In Flash | Yes |
|---|
| Battery Type | Lithium Ion (Li-ion) |
|---|---|
| Rechargeable | Yes |
| Battery Capacity (mAh) | 1250 mAh |
| Battery Life | Approx. 230 shots |
| Wired / Wireless | Wireless |
|---|---|
| Connectivity Type | Bluetooth, Wi-Fi |
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | Snapbridge App |
| Operating Temperature | 0 °C to 40 °C |
|---|---|
| Operating Humidity | 85% (no condensation) |
| Product Width | 6.6 cm |
|---|---|
| Product Depth | 12.7 cm |
| Product Height | 9.6 cm |
| Product Weight | 0.8 kg |
| Manufacturers | 24 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from 6pm Tuesday 19th May 2026 until midnight Tuesday 2nd June 2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###






















