- Cart is empty
Pricing Terms
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from 6pm Tuesday 29th April 2026 until midnight Tuesday 5th May 2026.
Panasonic Lumix FZ80D Zoom Digital Camera - Black
Panasonic Lumix FZ80D Zoom Digital Camera - Black
Available on 36 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $822 (excluding fees). Min purchase of $500 applies. Offer ends 30/06/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Powerful yet compact, the Panasonic Lumix FZ80D Zoom Digital Camera lets you enjoy effortless creativity on the go! Paired with an attached Lumix DC Vario 20-1200mm f/2.8-5.9 Lens, this system delivers an impressive 60x optical zoom, stunning 4K video resolution with 4K Photo extraction, and a post-focus function. It also boasts a macro shooting capability and a 1cm focus distance, so you can capture intricate details with astonishing clarity. Whether you're capturing wide landscapes or detailed close-ups, this camera ensures exceptional quality and ease of use wherever you go.
Key Features
*35mm camera equivalent: 20-1200mm
| Brand | Panasonic |
|---|---|
| Product Type | Digital Cameras |
| Model Number | DC-FZ80DGN-K |
| Colour | Black |
| Pixels (Actual) | 18.9 MP |
|---|---|
| Pixels (Effective) | 18.1 MP |
| Maximum Resolution | 4896 x 3672 |
| Aspect Ratio (Camera) | 1:1, 3:2, 4:3, 16:9 |
| Sensor Type | MOS |
| Sensor Size | 1/2.3" |
| Image File Format | JPEG, RAW |
| Image Stabilization | Optical |
| Self-Timer | 2 sec, 10 sec, 10 sec (3 images) |
| Memory Card Type | 1 x SD/SDHC/SDXC |
| Screen/Monitor Type | TFT Screen LCD Display |
|---|---|
| Screen/Monitor Size | 3" |
| Screen/Monitor Resolution | 1,040,000 dots |
| Touchscreen (Screen/Monitor) | Yes |
| ISO Sensitivity | Auto, 80 to 3200 (Extended: 80 to 6400) |
|---|---|
| Mechanical Shutter Speed | 1/2000 to 4 Seconds |
| Electronic Shutter Speed | 1/16000 to 1 Second |
| Shutter Speed | Still Image: Approx. 4 - 1/2,000 sec (Mechanical Shutter) Approx. 1 - 1/16,000 sec (Electronic Shutter) Artistic Nightscape (Approx. 60 sec) Motion Picture: Approx. 1/25 - 1/16,000 sec Approx. 1/2 - 1/16,000 sec (Creative Video M Mode/MF Mode) |
| Metering Method | Intelligent Multiple / Centre Weighted / Spot |
| Exposure Modes | Program AE, Aperture Priority AE, Shutter Priority AE, Manual |
| Exposure Compensation | 1/3 EV step, +/-5 EV (+/-3 EV for motion picture) |
| White Balance | Auto/Daylight/Cloudy/Shade/Incandescent/Flash/White Set1/White Set2/White Set3/White Set4/Colour Temperature (2-axis adjustable) |
| Continuous Shooting (Mechanical Shutter) | [AFS] H: 10 frames/sec, M: 6 frames/sec (with Live View), L: 2 frames/sec (with Live View) [AFC] H: 6 frames/sec, M: 6 frames/sec (with Live View), L: 2 frames/sec (with Live View) |
| Viewfinder Type | LVF (Live View Finder) |
|---|---|
| Viewfinder Resolution | 1,166,000 dots |
| Viewfinder Eye Point | Approx. 100% |
| Viewfinder Magnification | Approx. 2.59x/0.46x (35 mm camera equivalent) |
| Focus Mode | Quick AF, Continuous AF (during motion picture recording), Touch AF/AE Function, Touch Pad AF, Touch Shutter, MF Assist, Touch MF Assist, AF+MF, Focus Peaking, One Shot AF (Set the Fn button in custom menu to AF-ON), Low Light AF |
|---|---|
| Focus Points | Normal: Wide 30 cm - infinity / Tele 150 cm - infinity |
| Video Format | 3840 x 2160 pixels, 30p (4K: 100Mbps/MP4) (Sensor Output is 30fps) (AAC) |
|---|---|
| Recording Limit | Up to 29 Minutes, 59 Seconds |
| Video Encoding | NTS |
| Lens Included | Yes |
|---|---|
| Lens Type | Zoom Lens |
| Focal Length | 20-1320mm |
| Maximum Aperture | f/2.8 |
| Minimum Aperture | f/5.9 |
| Aperture Range | f/2.8-5.9, Multistage Iris Diaphragm - f/2.8-8.0 (W),f/5.9-8.0 (T) |
| Maximum Magnification | 60x |
| Optical Design | 14 Elements in 12 Groups |
| Lens Image Stabilization | Yes |
| Built-In Flash | Yes |
|---|---|
| Flash Modes | Auto, Auto/Red-Eye Reduction, First-Curtain Sync, Forced On, Forced On/Red-Eye Reduction, Off, Second-Curtain Sync, Slow Sync, Slow Sync/Red-Eye Reduction |
| Effective Flash Range | 0.3-14.1m (wide/ISO auto), 1.5-6.1m (Tele/ISO auto) |
| External Flash Connection | Hot Shoe |
| Built-In Microphones | Yes |
|---|---|
| Number of Microphones | 1 |
| Microphone Type | Stereo/Mono |
| Battery Type | Lithium Ion (Li-ion) |
|---|---|
| Rechargeable | Yes |
| Battery Capacity (mAh) | 895 mAh |
| Battery Life | Up to 330 images (Rear monitor), 240 images (LVF) |
| Charging Method | USB Power |
|---|
| Connectivity Type | Wi-Fi |
|---|
| USB Port | USB 2.0, USB 2.0 Micro-B |
|---|---|
| Other Connections Ports | HDMI D (Micro) |
| Product Width | 13 cm |
|---|---|
| Product Depth | 11.9 cm |
| Product Height | 9.4 cm |
| Product Weight | 0.6 kg |
| Manufacturers | 36 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from 6pm Tuesday 29th April 2026 until midnight Tuesday 5th May 2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###










