- Cart is empty
Panasonic Lumix TZ300 Premium Travel Zoom Digital Camera - Silver
Panasonic Lumix TZ300 Premium Travel Zoom Digital Camera - Silver
Available on 50 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $1,999.00 (excluding fees). Min purchase of $1,500 applies. Offer ends 19/05/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Seize every moment using the Panasonic Lumix TZ300 Premium Travel Zoom Digital Camera. Ideal for shutterbugs, this unit lets you capture high-quality photos and videos wherever you are. It also offers up to 15x optical zoom, allowing you to capture everything from sweeping horizons to intimate subjects. Plus, it offers advanced features like BSI CMOS Sensor, LEICA DC Lens, POWER O.I.S., AF Macro, and a lot more.
Key Features
*35mm camera equivalent: 24-360mm.
| Brand | Panasonic |
|---|---|
| Product Type | Digital Cameras |
| Model Number | DC-TZ300GN-S |
| Colour | Silver |
| Pixels (Actual) | 20.1 MP |
|---|---|
| Sensor Type | 1-type (BSI) COMS sensor |
| Image File Format | JPEG, RAW |
| Image Stabilization | 5-Axis HYBRID O.I.S. + |
| Self-Timer | 2 sec, 10 sec, 10 sec (3 images) |
| Optical Zoom | 15x |
| ISO Sensitivity | 80-25600 extended ISO |
|---|---|
| Mechanical Shutter Speed | Still Image: Approx. 60 - 1/2,000 sec (Mechanical Shutter) Motion Picture: Approx. 1/25 - 1/16,000 sec Approx. 1/2 - 1/16,000 sec (Creative Video M Mode / MF Mode) |
| Electronic Shutter Speed | Approx. 1 - 1/16,000 sec (Electronic Shutter) Time (Approx. 120 sec) |
| Exposure Modes | Program AE, Aperture Priority AE, Shutter Priority AE, Manual |
| Exposure Compensation | 1/3 EV step, +/-5 EV (+/-3 EV for motion picture / 4K PHOTO) |
| White Balance | AWB / AWBc / Daylight / Cloudy / Shade / Incandescent / Flash / White Set1 / White Set2 / White Set3 / White Set4 / Colour Temperature |
| Recording Limit | 4K/30p, 4K/25p: Approx. 45 min FHD/60p, FHD/50p: Approx. 50 min |
|---|
| Focal Length | 8.8 to 132m |
|---|---|
| Maximum Aperture | f/3.3 - 6.4 |
| Optical Design | 13 Elements in 11 Groups |
| Built-In Flash | Yes |
|---|---|
| Flash Modes | Auto, Auto/Red-eye Reduction, Forced On, Forced On/Red-eye Reduction, Slow Sync., Slow Sync./Red-eye Reduction, Forced Off For iA, iA+ mode only |
| Built-In Speakers | Yes |
|---|
| Built-In Microphones | Yes |
|---|---|
| Microphone Type | Stereo/Mono |
| Battery Type | Lithium Ion (Li-ion) |
|---|---|
| Rechargeable | Yes |
| Battery Capacity (mAh) | 1025 mAh |
| Battery Life | Up to 360 images |
| Charging Method | USB Type-C |
|---|
| Wired / Wireless | Wireless |
|---|---|
| Wireless Frequency Bands | 2.4 GHz |
| Supported IEEE Standards | 802.11b/g/n |
| Connectivity Type | Bluetooth, Wi-Fi |
| Bluetooth Version | v5.0 |
| Product Width | 11.2 cm |
|---|---|
| Product Depth | 4.5 cm |
| Product Height | 6.4 cm |
| Product Weight | 0.37 kg |
| Manufacturers | 36 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###


















