- Cart is empty
Pricing Terms
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from 6pm Tuesday 29th April 2026 until midnight Tuesday 5th May 2026.
Panasonic Lumix TZ99 Zoom Digital Camera - Silver/Black
Panasonic Lumix TZ99 Zoom Digital Camera - Silver/Black
Available on 36 months of equal Interest Free instalments:
approximately per month
^ Total repayments $1,059 (excluding fees). Min purchase of $500 applies. Offer ends 30/06/2026. Equal monthly payments required. Lending criteria, T&Cs & fees apply incl. a $55 estb. fee & $65 annual fee ($32.50 half yearly). Standard interest rate (currently 29.49% p.a.) applies after interest free term ends. Exclusions may apply. *Further information on rates and fees can be found at gemfinance.co.nz. Credit provided by Latitude Financial Services Ltd.
How it works
Available on participating Gem credit cards.
Complete your online application in just 10-15 minutes
Submit income, employment details, and expenses. Include proof of income by sharing your online statement or uploading income documents.
All applicants must provide a form of identification, e.g., NZ driver's license, NZ Passport, or International Passport.
Point, zoom, and capture! The Panasonic Lumix DC-TZ99GN Zoom Digital Camera simplifies photography without sacrificing quality. More than just a travel camera, this device features a powerful LEICA DC zoom lens and a high-performance 20.3 MP MOS sensor—ideal for documenting life’s greatest moments. It also highlights a touchscreen monitor that tilts up to 180°, allowing you to shoot selfies effortlessly. Plus, this product showcases a remarkable Focus Stacking function that lets you combine several similar images with different focus distances to get the right shot that you need.
Key Features
| Brand | Panasonic |
|---|---|
| Product Type | Digital Cameras |
| Model Number | DC-TZ99GN-S |
| Colour | Silver & Black |
| Pixels (Actual) | 21.1 MP |
|---|---|
| Pixels (Effective) | 20.3 MP |
| Sensor Type | High Sensitivity MOS sensor |
| Sensor Size | 1/2.3 inch |
| Image File Format | JPEG, RAW |
| Image Stabilization | 5-Axis HYBRID O.I.S |
| Self-Timer | 2 sec, 10 sec, 10 sec (3 images) |
| Memory Card Type | SD Memory Card, SDHC Memory Card, SDXC Memory Card |
| Screen/Monitor Type | TFT LCD Display |
|---|---|
| Screen/Monitor Size | 3" |
| Screen/Monitor Resolution | 1, 840, 000 dot |
| Touchscreen (Screen/Monitor) | Yes |
| ISO Sensitivity | Still Image: Auto/80/100/200/400/800/1600/3200/6400 (Extended ISO), Motion Picture: Auto /80/100/200/400/800/1600/3200 (Changeable to 1/3 EV step) |
|---|---|
| Mechanical Shutter Speed | Approx. 1/2,000 - 4 sec (Still Image) |
| Electronic Shutter Speed | Approx. 1/16,000 - 1 sec (Still Image) |
| Metering Method | Intelligent Multiple/Centre Weighted/Spot |
| Exposure Modes | Program AE, Aperture Priority AE, Shutter Priority AE, Manual |
| Exposure Compensation | 1/3 EV step, +/-5 EV (+/-3 EV for motion picture) |
| White Balance | AWB, AWBc, AWBw, Daylight, Cloudy, Shade, Incandescent, Flash, White Set1, White Set2, White Set3, White Set4, Colour Temperature (2-axis adjustable) |
| Continuous Shooting (Mechanical Shutter) | Hi: 10 fps, Mid: 5 fps, Lo: 2 fps |
| Focus Mode | AFC (Continuous) Quick AF, Continuous AF (during motion picture recording), Touch AF/AE Function, Touch Shutter, MF Assist, Touch MF Assist, AF+MF, Focus Peaking, One Shot AF (Set the Fn button in custom menu to AF-ON), Low Light AF |
|---|---|
| Focus Points | Face/Eye Detection/Tracking/49-area/Custom Multi/1-area/Pinpoint (Full area touch is available) |
| Video Format | 3840 x 2160 pixels, 30p |
|---|---|
| Recording Limit | Up to 100 mins |
| Frame Rate | 30fps and 60 fps |
| Lens Type | Zoom Lens |
|---|---|
| Focal Length | 24-720mm |
| Aperture Range | f/3.3-6.4 |
| Minimum Focus Distance | Normal: Wide 50 cm (Infinity), Tele 200 cm (Infinity) |
| Built-In Flash | Yes |
|---|
| Battery Type | Lithium Ion (Li-ion) |
|---|---|
| Rechargeable | Yes |
| Battery Capacity (mAh) | 1025 mAh |
| Battery Capacity (Wh) | 7.4 Wh |
| Charging Method | USB-C |
|---|
| Wired / Wireless | Wireless |
|---|---|
| Connectivity Type | Bluetooth, Wi-Fi |
| USB Port | 1 x USB Type-C |
|---|
| App Enabled | Yes |
|---|---|
| Compatible App | Panasonic Image app |
| Compatible Mobile Operating System | iOS, Android |
| Product Width | 11.2 cm |
|---|---|
| Product Depth | 4.3 cm |
| Product Height | 6.7 cm |
| Product Weight | 0.32 kg |
| Manufacturers | 36 Months |
|---|
We aim to dispatch orders within 2 days. Delivery costs are calculated based on your location and the size of your order. Furniture may take up to 8 weeks to deliver as most products are made specifically for your order. Some Customer Direct products are shipped from overseas and may take longer to arrive. Some goods may take longer to deliver if a product is currently not in stock. A staff member will contact you where this occurs.
If you feel your product has failed a Consumer Guarantee (as defined by New Zealand Consumer Law) then don't worry you can easily return it to your local Harvey Norman store. We'll even pay for the postage if you live in an area where there is no store. Our returns policy covers any purchased item ( conditions apply).
Buy online and pick up your order free from your local Harvey Norman store — ready in as little as 1 hour for in‑stock items.
We’ll send you a notification when your order is ready to collect.
Important information:
See our Click & Collect page for more information.
We deliver to homes and businesses anywhere in New Zealand.
For in‑stock items, delivery is typically 2–5 business days.
Extra delivery information:
A team member will update you if any delays apply to your order.
Limit 2 per customer. Personal shoppers only. Trade not supplied. Available from 6pm Tuesday 29th April 2026 until midnight Tuesday 5th May 2026.
© 2007-2026 Harvey Norman Stores (NZ) Pty Limited, Private Bag 94035
Manukau, Auckland 2241
All prices are inclusive of GST.
###_stock_availability_###
###_stock_availability_###
###_sla_### at ###_storename_###Delivery to ###_delivery_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
Delivery to ###_customer_address_###
###_delivery_cost_### * indicative only
###_delivery_message_###This product is not available for delivery.
###_click_and_collect_message_### ###_nearest_store_with_stock_message_###





















